CoinDesk’in haberine göre blockchain girişimi Kadena, önümüzdeki Ekim ayında halka açık blockchain ağını kullanıma sunacak.

Geçtiğimiz seneden bu yana blockchain ağı Chainweb üzerinde çalışan Kadena, sistemin çalıştığını kanıtlama amacıyla yapılan bu çalışmanın Ekim ayında kullanıcılara açılacağını duyurdu. Bahsi geçen ağ, yüksek ağ hızını ve düşük maliyetleri korurken saniyede 10.000 işlem yapmayı hedefliyor. Chainweb’in protokolü bunu sağlayabilmek için çeşitli blockchain ağlarını aynı anda birbirine bağlayıp çalıştırarak ve işlem hacimlerini paylaşarak çalışıyor.

Kadena CEO’su Will Martino konuyla ilgili olarak: “Chainweb, ağa katılan herkesin isteklerini karşılayabilmek için inşa edilmiştir. Chainweb sayesinde ilk defa madenciler, kullanıcılar ve işletmeler, ağ başarısının ne anlama geldiği konusunda hemfikir olabilecekler.” ifadelerini kullandı.

Martino kullanıcını deneyimi ve ağda gezinme işlemini test etmek için ilk denemelerin bu ay başlayacağını da sözlerine ekledi. Ağın nasıl çalıştığını öğrenmek için henüz piyasaya sürülmeden dahil olmak isteyen madencilerin, yaptıkları çalışmalardan ağın herkese açılmasına dek herhangi bir token kazanamayacaklarını da belirtelim.