Hindistan’da kahve üretimini destekleyen kuruluş Coffee Board, kahve üreticilerini ve satıcılarını entegre edecek blockchain tabanlı bir pazar yeri oluşturmak istiyor.

Hindistan Ticaret ve Sanayi Bankanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre oluşturulacak olan pazar yeri kahve üreticileri ve satıcılarını bir araya getirerek aracıları ortadan kaldıracak.

Aracıları kaldırmasının yanında blockchain tabanlı bu sistemin şeffaflığı ve izlenebilirliği de artıracağına dikkat çekiliyor. Geliştirilen platform, kahvenin çekirdekten bardağa girene kadar olan tüm sürecini izlenebilir kılacak. Böylelikle kahvenin orijinalliği ve sağlığı gibi konular tüketiciler için rahat bir şekilde ulaşılabilir olacak.

Coffee Board bu projeyi uygulamak için dijital emtia yönetim platformu M/s Eka Plus ile iş birliği yaptı.

Hindistan merkezli Business Line’ın haberine göre önümüzdeki 4-5 ay içerisinde uygulamanın pilot aşamasının başlatılması bekleniyor. Birkaç kahve yetiştiricisi ile başlatılacak olan pilot aşaması başarılı olduğu taktirde uygulamanın, ülkedeki 350.000’den fazla kahve yetiştiricisine yayılması bekleniyor.

Blockchain teknolojisi tedarik zincirlerine daha fazla verimlilik getirmek amacıyla dünya genelindeki gıda üreticileri tarafından kabul edilmeye başlandı. Son olarak Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Domuzlar Kurulu, domuz tedarik zincirleri için bir blockchain platformunu test etmek için mature.io girişimi ile ortaklık kurmuştu.