Avrupa Parlamentosu üyeleri, KOBİ’lerin masraflarını azaltmak için etkili bir yöntem olarak Blockchain’i değerlendirmeye aldı.

Avrupa Parlamentosu’na bağlı Sanayi, Araştırma ve Enerji Komitesi, Blockchain tabanlı ödeme sistemlerini küçük işletmelere tavsiye etmek için bir oylama yaptı. Ödeme işlemlerinde aracıların kestiği komisyon ücretlerini azaltarak, özellikle KOBİ’lerin masraflarını düşürmeyi hedefleyen bu oylama sonrasında, önümüzdeki ay gerçekleşecek oturumda da AB Komisyonuna sözlü olarak Blockchain’in sorulacağı belirtildi.

Blockchain’in kullanım alanları FinTech ile sınırlı değil ve komisyon da bunun farkında. Bu nedenle özellikle parayla doğrudan ilgisi olmayan veri kontrolü, tedarik zinciri yönetimi, tapu sicili gibi alanlarda Blockchain uygulamalarının denenmesi konusunda tavsiyede bulunuyor. Açıklamaya göre “enerji sektörüne demokrasi getirmek” de dağıtık defter teknolojileriyle mümkün olabilir.

Sanayi Komitesi’nin ortak görüş bildirerek, bu teknolojiyi araştırma konusunda olumlu oy kullandığını dile getiren komite üyesi Eva Kaili, “Blockchain’in yaşam kalitemizi artırıp, KOBİ’leri güçlendireceğine ve sanayinin pek çok farklı alanında iş modellerini iyileştireceğine inanıyoruz. Avrupa Birliği’nin Dördüncü Sanayi Devrimi çağında küresel bir lider yapmak üzere çalışmalarımızı sürdüreceğiz.” diye konuştu.

Coindesk haberine göre komite üyeleri, Blockchain’in teknoloji açısından nötr ve inovasyonu destekleyen nitelikte kullanım senaryoları için yasal mevzuatları belirleme konusunda AB Komisyonuna çağrıda bulundu. Komite ayrıca gelişmekte olan Blockchain projelerinin fonlaması için 2020 sonrası uzun vadeli AB bütçesinden fon ayrılmasını talep etti.