Sosyal medya devi Facebook’un kripto para birimini duyurması sonrası ABD Mali Hizmetler Komitesi’nde sandalyeleri bulunan Temsilciler Meclisi Üyeleri Maxine Waters ve Patrick McHenry şirketi ifadeye vermeye ve projeyi durdurmasına yönelik çağrıda bulundu.

Reuters’ın haberine göre Kongre’nin ve düzenleyicilerin durumu inceleyene kadar projeyi askıya almasını isteyen Waters, Facebook’un milyarlarca insanın verisine sahip olduğunu ve üst üste bu verileri korumaya yönelik hatalar yaptığını vurguluyor. Waters, kripto para birimi oluşturmayı planlayan şirketin kontrolsüz bir şekilde genişlemesine devam ettiğini ve bunun kullanıcıların gizliliği adına iyi olmadığını düşünüyor.

Facebook’un bu hamlesi ABD’li milletvekillerinden ve dünyanın birçok yerindeki düzenleyiciler tarafından anında bir tepkiyle karşılandı. Bu tepkilerin, sosyal medya devinin geçtiğimiz dönemlerde karşılaştığı güvenlik ve gizlilik sorunları nedeniyle de geldiği aşikar. Düzenleyiciler, Facebook’un geçmişte bazı kritik konularda dikkatsiz davrandığını ve bu yüzden projenin iyice incelenmesinin ardından hayata geçmesi gerektiğini düşünüyorlar.

Senato Bankacılığı Komitesi’ndeki üst demokrat Sherrod Brown da konuyla ilgili sert ifadeler kullandı. Brown: “Facebook hali hazırda çok büyük ve çok güçlü. Bu gücü daha önce kullanıcıları sömürmek için kullandı. Şimdi de oldukça riskli bir kripto para birimi projesini hayata geçirmesine izin veremeyiz.” açıklamasında bulundu.

ABD’den ve dünyadan çeşitli tepkiler alan Facebook’un nasıl bir hamle yapacağı merak konusu. Söz konusu blockchain ve kripto para birimleri olunca düzenlemeler oldukça kritik bir önem taşıyor. Bu açıdan gelen tepkilerin normal olduğunu söyleyebiliriz. Öte yandan Facebook’un sabıkalı geçmişi de konuya yönelik tepkilerin birden alevlenmesine sebep olabiliyor.