Özellikle kripto para ve ICO yatırımlarında adından söz ettiren Güney Kore’nin yeni gündem maddeleri arasında Blockchain de bulunuyor.

Temmuz ayı ortalarında kurulan Kore Blockchain Kurumsal Tanıtım Derneği, ilk iş olarak ülke yönetiminden yeni düzenlemeler talep etti. Kurucu üyeleri arasında ülkenin eski başbakanı Lee Soo-sung ile bazı eski milletvekillerinin bulunduğu derneğin yönetiminde ayrıca Kore Üniversitesi Bilgi Güvenliği Enstitüsü Kripto Para Merkezi Başkanı Kim Hyoung-joong gibi sektörün tanınmış profesyonel isimleri de yer alıyor.

Korea Joongang Daily’de çıkan habere göre derneğin ilk çalışmalarından biri basın toplantısıyla Blockchain’in önemini vurgulamak ve yeni yasal düzenlemeler talep etmek oldu. Dernek Başkanı Yoo Joon-sang, basın toplantısındaki konuşmasında dünyanın dört bir yanında sağlık, perakende ve lojistik gibi konularda Blockchain’den faydalanılmaya başladığına işaret ederken Kore yönetimini daha aktif bir politika izlemeye davet etti. “Hükümet, insanların teknolojiye yönelik tutkusunu karşılamak yerine, kısa vadeli olumsuz yan etkileri kontrol etmeye odaklanıyor.” ifadesini kullanan Yoo Joon-Sang, dernek olarak hükümetin ICO yatırımları ve sanal döviz borsalarına yön verecek politikalar da dahil olmak üzere Blockchain sektörüne rehberlik eden temel yasalar üzerinde çalışmasını istediklerini kaydediyor.

Dernek bünyesindeki üyelerin odak noktasının farklı endüstrilerdeki Blockchain uygulamalarını teşvik etme ve düzenleme için teknolojik yetkinliklerini ve deneyimlerini hükümet için sunma olduğunu belirten Yoo Joon-Sang, Jeju Adası’nı bir kripto vadisi haline getirme çalışmaları için geçen hafta bu bölgeyi ziyaret ettiklerini sözlerine ekledi.