Evrensel bir dijital kimlik sistemi geliştirmeye yönelik çalışan pek çok girişim var. Öte yandan bir grup kredi birliği desteği ile geliştirilen CULedger, daha geniş bir pazara hizmet edip edemeyeceğini görmek istiyor.

CULedger, kredi birlikleri tarafından kurulmuş ve kredi birliklerin ihtiyaçlarına yönelik blockchain teknoloji çözümleri geliştirmeyi hedefleyen bir konsorsiyum. Konsorsiyum’un ilk ürünü ise MyCUID adı verilen dijital kimlik yönetim çözümü. İlk testleri başarıyla tamamlanan sistemin 2019’un ikinci yarısında daha genel bir kamuoyu açıklanmasıyla detaylı tanıtımı planlanıyor. Şu anda CULedger konsorsiyuma üye olan yarım düzine kadar üye kredi birliğinin personeli tarafından test ediyor.

MyCUID sisteminin amacı kredi sendikalarının dolandırıcılık tespit etmesi ve tüketicilerin kendi yönetebildikleri evrensel bir kimlik doğrulama sistemi olarak tasarlanmış durumda. Genel kimlik doğrulamanın ötesinde CULedger, veri alışverişi, risk yönetimi, belirli koşullar yerine getirildiğinde işlemleri otomatik olarak tetikleyen akıllı sözleşmeler, finansal hizmetlerin yürütülmesi, kara para aklama (AML) ve diğer yasal düzenlemeler, ödemeler ve diğer sayısız işlem için kullanılabilecek şekilde tasarlanmış bir yapıya sahip.

Bu çözümün ulaşabileceği pazar ise devasa büyüklükte. Adreslenebilir küresel pazar büyüklüğünün 89.000 kredi birliği ile 260 milyon müşteri olduğu belirtiliyor. Proje başarılı şekilde yaygınlaşabilirse bankacılık sektörü için de benzer altyapıların kullanılabileceği pratikte kanıtlanmış olacak.

Kaynak: PaymentSource