Singapur merkezli altı girişim, geliştirdikleri yenilikçi blockchain projeleri ile küresel bir etki yaratabilirler. İşte o girişimler.

Singapur’da devlet desteği ile faaliyet gösteren blockchain hızlandırma programı Tribe, gelecekte küresel etkiye sahip olabilecek 7 girişimi paylaşıyor.

MVL – Otomotiv Sektörü

Otomotiv endüstrisinin karşı karşıya olduğu çok yönlü sorunları çözmeye odaklanan MVL, otomobil kullanılan tüm ekosistemde araç verilerini toplayarak blockchain üzerinde kaydediyor. Bu veriler içinde otomobil bayileri, teknik servisler ve araç kiralama şirketleri, aracınızın kullanım ömrü boyunca temas ettiği noktalar gibi tüm hizmetleri birbirine bağlayan bir ekosistem oluşturuyorlar. Bu ekosistem ile kullanım ömrü boyunca belirli bir araçla ilgili tüm faaliyetlerin kayıtları tutuluyor.

Merkezi olmayan blockchain ağında saklanan verileri üzerinde sadece araç sahibinin erişim yetkisi bulunuyor.

Indorse – Kullanıcı Verileri

Sosyal ağlar, servis sağlayıcılara, internet siteleri ve çok daha fazlası gelir elde edebilmek için kullanıcı verilerini reklam verenlere ve benzer servislere satarlar. Bu surum, kullanıcı mahremiyetini ve gizliliğini ortadan kaldırır. Ayrıca kullanıcılar, ürettikleri bilgiler için herhangi bir gelir paylaşımı alamazlar. Indorse bu konuyu ele alarak, tüketicilerin kendi verilerini kontrol etmelerini sağlamak için blockchain uygulaması geliştiriyor.

Whatshalal – Yemek

Dünyadaki Müslüman nüfusun en büyük problemlerinden birisi olan; yiyeceklerin Helal kökenli olup olmadığı veya bir Helal restoran keşfetme ihtiyacına cevap vermek isteyen bir girişim.

Helal yiyecek ekosisteminin oluşturulmasını, tüketilen yemeklerin “Helal” şüphesini azaltmayı, hatta ortadan kaldırmayı amaçlayan girişim bunu tüm verileri doğrulanmış kaynaklardan Blockchain altyapısı üzerine taşıyarak hayata geçirmek için çalışıyor.

Enjin – Oyun

Dünya çapında pek çok topluluklar oluşturan dijital oyunlar düşkünleri için bu toplulukları birbirine bağlayacak bir ekosistem kurmak üzere yola çıkan bir girişim, 250.000’den fazla oyun topluluğunu ve yaklaşık 20 milyon kayıtlı oyuncuyu destekleyen bir altyapıya sahip. Verilerin doğruluğu ve servislerin bir kısmı Blockchain altyapısı ile sağlanıyor.

Digix – Altın destekli dijital para birimi

Kripto para birimleri için en büyük eleştirilerden birisi fiyat dalgalanmalarından kaynaklanıyor. Digix, yatırımcılara altın ile desteklenmiş bir token sunuyor. Böylece yatırımcılar hızlı şekilde altın yatırımı yaparak gerekirse bunu transfer edebiliyorlar. Şirket, altın rezervlerinin yüzde 99,99’unu LBMA onaylı rafinerilerden sağlıyor.

Oran3 – Dijital Varlıklar

Rate3, işletmeler için dijital dünya ve fiziksel emtialar arasında bir köprü olmak istiyor. Girişim fiziksel varlıkların dijital olarak tanımlanmasını ve bu tanımların sahiplendirilmesi için blockchain tabanlı çözümle geliştiriyor.