Gartner, günümüzde hayata geçirilen kurumsal blockchain platform uygulamalarının yüzde 90’ının 2021 yılına kadar eskimiş olacağını açıkladı.

Gartner, şu anda işletmeler tarafından geliştirilen kurumsal blockchain platform uygulamalarının sürdürülebilirliği noktasında kafalarda soru işaretleri oluşturacak bir açıklama yaptı.

Gartner’a göre mevcut kurumsal blockchain uygulamalarının yüzde 90’ının rekabetçi kalması, güvenli olması için 2021 yılına kadar güncellenmeleri gerekiyor.

Açıklamaya göre endüstri henüz standart bir temel özellik seti oluşturamadı. Gartner’a göre bu gereksinimler tanımlanmadıkça, mevcut dağıtımların büyük çoğunluğu hızla demode olabilir.

Gartner’ın kıdemli araştırma direktörü Adrian Lee, platformların hala olgun olmadığını ve çoğunun çekirdek blockchain teknolojisine “ek işlevsellik” katmadığını söyledi.

Lee, “Birçok CIO, iş hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olacak bir teknoloji olarak blockchain’in yeteneklerini ve kısa vadeli faydalarını abartıyor, böylece blockchain platformu satıcılarından ve servis sağlayıcılarından gelen teklifleri değerlendirirken gerçekçi olmayan beklentiler yaratıyor” dedi.

Günümüzde piyasada bulunan ticari platformlardan bazıları arasında Ethereum, Hyperledger Fabric, IBM Blockchain ve Multichain var, ancak Gartner bir platform seçmenin karmaşık olduğunu söylüyor.

Lee’ye göre platform sağlayan şirketler, potansiyel alıcıların blockchain teknolojisinin sunduğu işlevler açısından kafasını karıştırıyor. Ayrıca sektörün kurumsal bir blockchain platformu, temel uygulama gereklilikleri veya hedef pazar için gereken özellikler konusunda fikir birliğine sahip olmadığı için, bir oyuncunun egemenliği olmaksızın çok farklı platformların ortaya çıkacağını düşünüyor.

Öte yandan, Gartner’a göre blockchain teknolojisinin hak ettiği güce ve konuma ulaşması çok uzun sürmeyecek. Şirketin yakın tarihli bir tahminine göre, 2030 yılına kadar blockchain kurumsal olarak 3,1 trilyon dolar büyüklüğünde bir pazar yaratacak.

Editörün Analizi: Gartner’ın açıklamaları kafa karıştırıcı. Her yenilikçi teknoloji bir keşif ve olgunlaşma dönemi geçirir. İki yıl önce kullanılan bulut servisleri veya kurumsal yazılımların hangisi günümüzde demode olmadı? Söz konusu olan teknoloji ise sürekli gelişim kaçınılmazdır. Bu açıdan konuya baktığımızda Gartner’ın “gelecke büyük ama şu anda yaptıklarınız çöp olabilir” yaklaşımını sağlıklı bulumuyoruz.