ripple ripplenet settlement

Kuwait Finance House isimli banka Kuveyt’in RippleNet’e dahil olan ilk bankası oldu.

Uluslararası para transfer hizmeti olarak bankalar arasında çoklukla kullanılan Blockchain temelli ödeme sistemi RippleNet kullanıcıları arasına Kuveyt’ten de bir banka katıldı. Kuwait Finance House isimli banka Arap ülkesinin ilk RippleNet katılımcısı haline geldi. Bu sayede 100’ün üzerinde banka, finans kurumu ve ödeme aracısı üyesiyle en büyük SWIFT ikamesi olan RippleNet ile güvenli ve anında transfer imkanına kavuştu.

Kuveyt’in ilk İslami finans kurumu olan banka Ripple’ın benzersiz aracını ticari müşterilerinin sınır ötesi ödemeleri için kullanacağını belirterek “ödemenin çıkış noktasından varış noktasına kadar şeffaf ve güvenli şekilde yerine ulaşması ve bu işlemin farklı ülkelere doğru anında gerçekleşmesi mümkün olacak” dedi. Her ne kadar bu sistemin kullanımı durumuyla ilgili çok fazla bilgi olmasa ve henüz Kuveyt Merkez Bankası onayı olmadan işlemlerin gerçekleştirilmeye başlaması mümkün olmasa da banka, müşterilerinin bu hızlı, güvenli, şeffaf ve nispeten düşük maliyetli yöntemi benimseyeceğinden emin.Bankanın henüz Ripple’ın xCurrent isimli hem xRapid hem de gerçek para üzerinden transfer imkanı sağlayan sistemi kullanıp kullanmayacağı da belli değil.

Arap dünyasının Blockchain temelli finansal çözümlere olan eğilimi yeni değil. Suudi Arabistan’In fiili merkez bankası Suudi Arabistan Para Kurumu da Arap dünyasından Ripple ile entegre olmuş ve xRipple sistemini test eden bir diğer kurum. Hatta fiili konumu düşünüldüğünde dünyada RippleNet’e entegre olan ilk merkez bankası olma özelliğini de taşıyor.