Güney Kore merkezli teknoloji devi LG’nin bir iştiraki olan LG CNS, okul yemekhanelerinde verilen öğle yemeğini blockchain teknolojisi ile izleyecek.

ZDNet’in haberine göre yeni sistem için şirket SayIT şirketiyle iş birliği yapacak. Sistem LG’nin geçtiğimiz yıl Mayıs ayında duyurduğu Monochain blockchain platformuna kurulacak.

LG bu hamlesiyle bölgesel devlet yetkilileriyle birlikte çalışarak okullarda verilen öğle yemeklerinin tedarik sürecini şeffaf bir şeklde izlemeyi hedefliyor. Özellikle kullanılan tarım ürünleri üzerine yoğunlaşacak olan sistem ürünün üretim, işleme, dağıtım, satın alma ve tüketim süreçlerinin detaylarını blockchain ağı üzerine kaydedecek. Bu kayıtlar herkese açık hale getirilecek.

LG CNS bu girişimin, çocukların sağlığı ve yedikleri yemekler konusunda aileleri bilgilendirme adına oldukça yardımcı olacağını söylüyor. Ayrıca sistem yiyecek üreticilerinin mobil üzerinden reklam vermesine de olanak tanıyacak.

LG CNS’in blockchain platformu Güney Kore’nin Jeju adasındaki elektrikli araçların kullandıkları pillerin geri dönüşümü ve izlenmesi için de kullanılıyordu. Şimdi ise aynı teknoloji yiyeceklerin takibi için kullanılacak.

Tedarik zinciri takibinde blockchain teknolojisinin kullanılmasına artık aşinayız. Özellikle IBM’in Food Trust’ı bu konudaki öncü platformlardan biri.