Blockchain girişimi LiquidShare, ConsenSys’in PegaSys takımı ile ortaklığa giderek blockchain tabanlı ticaret sonrası uzlaşı platformu kuracak.

2017 yılında birçok Avrupalı dev tarafından kurulan ve bağımsız bir girişim olan LiquidShare’i BNP Paribas, CACEIS, Caisse des Depots, Euroclear, Euronext, S2iEM ve Société Générale gibi şirketler tarafından destekleniyor. Girişimin hedefi ise Avrupa’daki küçük ve orta ölçekli işletmelere ticaret sonrası için blockchain altyapısı geliştirmek.

Paris merkezli girişim, nakit, güvenlik, teslimat ve ödeme mekanizmalarını modellemek için akıllı sözleşmelerde kodlanmış iş mantığına sahip Ethereum tabanlı özel ve izinli platform bir geliştirdi. Böylelikle eşler arası listelenen ve listelenmemiş hisse senetleri için koruyucu node’lar arasında uzlaşma, sürtünme maliyetlerini ortadan kaldırma ve KOBİ’ler için şeffaflığı artırma gibi imkânlar sağlanacak.

Diğer yandan PegaSys, Ethereum istemcisinin Java tabanlı bir kurumsal sürümü olan Pantheon’u geliştiriyor. Bu da daha büyük işlem hacmi, gizlilik ve Ethereum 1.0 katmanının şu anda sunabileceklerinin ötesine geçen özel doğrulama özellikleri anlamına geliyor.

PegaSys ile yapılan ortaklıkla birlikte LiquidShare, Pantheon’un gelişmiş kurumsal özelliklerinden yararlanmayı ve bu yıl sonuna kadar üretim aşamasına geçmeyi hedefliyor. LiquidShare, tüm hizmetlerinin Ethereum ile tamamen uyumlu olacağını da açıklamasına ekledi.