Metal türevleri için dünyanın en büyük piyasasını oluşturan Londra Metal Borsası, fiziksel metallerin takibini Blockchain ile sağlamak için yeni bir girişimi destekliyor.

Londra Metal Borsası’nın Blockchain tabanlı bir sistem kurarak bakır, çinko ve alüminyum gibi metallerin fiziksel takibini sağlamak için emtia ticaret şirketi Mercuria’yı destekleyeceği öne sürüldü.

CoinDesk haberine göre Forcefield adıyla duyurulan bu yeni inisiyatif, ayrıca Macquarie ve ING tarafından da destekleniyor. Blockchain tabanlı sistem, sektördeki alıcıların, satın aldıkları metalin kaynağını takip etmesini kolaylaştıracak. Ayrıca metal tüccarları da kendi stoklarında bulunan ürünün sahipliğini kolayca kanıtlayabilecekler.

Londra Metal Borsası CEO’su Matt Chamberlain, konuyla ilgili doğrudan bir açıklama yapmasa da, “Blockchain tabanlı bir sistemde kendi metalinizin nerede olduğu bilirsiniz, ancak hiçkimse sizde hangi metalin olduğunu ve size ait metalin nerede olduğunu göremez.” diye konuştu. Chamberlain ayrıca sektörde böylesi bir sistemin kullanılmasının metal ticareti yapan topluluk için büyük bir kazanç olacağına değindi.

LME’nin dünyanın 34 farklı ülkesinde toplam 500 onaylı deposu bulunuyor. Borsa buralarda sahipler adına metalleri depoluyor. Ancak borsa, dünyanın en büyük metal tüketicisi Çin’de de onaylanmamış depolar bulunduruyor. Bu nedenle tüccarlar ve tüketiciler için metalin kaynağını ve genel arz-talep durumunu takip etmek zorlaşıyor.