MaltaToday’in haberine göre artık Malta’daki tüm eğitim sertifikaları blockchain teknolojisi kullanılarak saklanacak.

İki yıllık bir pilot proje olan bu sistem ilerleyen yıllarda ülkenin tüm okullarını kapsayacak hale gelecek. Malta Hükümeti, 2017’de blockchain şirketi olan Learning Machine ile başlattıkları pilot proje sonrası aynı firmayla tekrar iki yıllık bir sözleşme imzaladı.

Blockcerts adı verilen projede şimdiye kadar MCAST, ITS ve diğer birçok kurumdaki öğrenciler sertifikalarını aldı. Yeni anlaşmaya göre bütün eğitim sertifikaları blockchain’de saklanacak. Buna, devlet, kilise ve bağımsız okulların verdiği ortaokul sertifikaları da dahil olacak.

Başbakan Joseph Muscat, Castille’deki imza töreninde Malta’nın öğrenci eğitim bilgilerini blockchain’de saklayacak olan ilk ülke olmasıyla gurur duyduklarını belirtti. Muscat, 2017’de Malta’nın bir blockchain adası haline geleceğini söylediklerini ve bunu gerçekleştirdiklerini de sözlerine ekledi. Muscat, bu proje boyunca bürokrasiyi azaltarak projenin hayta geçmesine yardımcı oldu.

Eğitim Bakanı Evarist Bartolo ise ülkenin böyle bir teknolojiyi benimsemesinin son derece önemli olduğunu ve eğitime yönelik bu tarz yatırımların devam edeceğini vurguladı.

Türkiye’de benzer bir uygulamayı Bankalararası Kart Merkezi, Microsoft ve VeriPark ortaklaşa geliştirdikleri Belgem.io projesi ile geçen sene hayata geçirmişlerdi.