Kendini bir “Blockchain Adası” olarak tanımlayan Malta, bu teknolojiyi farklı sektörlere yaygınlaştırmaya devam ediyor. Sırada oyun dünyası var.

Blockchain Türkiye platformuna yaptığı yasal düzenlemelerle sıkça konuk ettiğimiz Malta bu kapsamda bir adım daha atıyor. Malta Gaming Authority (MGA) tarafından yapılan çalışmaya göre hem doğrudan hem de üçüncü taraf servis sağlayıcıları aracılığıyla, dağıtık defter teknoloji varlıklarının kullanımı için lisanslama çalışmaları yapılacak.

Casino Beats sitesindeki habere göre çalışmalar iki aşamalı olarak gerçekleştirilecek. İlk aşama lisans dağıtımı olarak nitelendirilirken, ikinci aşamada ise Malta Dijital Yenilik Kurumu üzerinden, kurumun sorumluluğundaki düzenlemeler bu lisans sahiplerinin kullanımına yönelik uygulamaları içerecek şekilde genişletilecek.

MGA Genel Müdürü Heathcliff Farrugia, ilk olarak Ekim ayında duyurulan bu çalışmaların sanal finansal varlıklar ile dağıtık defter teknolojilerinin oyun sektörüne dahil olması yönünde destek sağlayacağını ifade ediyor.

Başvurular doğrudan MGA tarafından değerlendirilecek ve onay alan şirketler lisanslanacak. Belirtilen başvuru tarihi Ekim 2019 olarak tanımlansa da kurumun bu süreyi daha da uzatma yetkisi bulunuyor.