Malta Dijital Ekonomi ve İnovasyon Bakanı Silvio Schembri, Malta Ticaret Sicili’nin (MBR) Avrupa’da, yapay zekanın yanı sıra blockchain tabanlı bir sistemde çalışan ilk devlet kurumu olacağını duyurdu.

Malta Independent’ın haberine göre Schembri, blockchain tabanlı bir sistemde çalışacak olan bu devlet kurumunun, sistemin verimliliğini artırmak ve bilgi teknolojilerine yapılan yatırımlar ile gereksiz prosedürleri azaltmayı amaçladığını açıkladı. Yeni MBR kurumununun daha önce mümkün olmayan yeni hizmetlere de izin vereceği iddia ediliyor.

Ülkenin başbakanı Dr. Muscat yaptığı konuşmada, bu gelişmelerin Malta Finansal Hizmetler Kurumu’nun başlattığı daha geniş modernizasyon sürecinin bir parçası olduğunu söylüyor.

Malta blockchain teknolojilerine yönelik çalışmalarını sürdürüyor. Ülkenin “Blockchain Adası” vizyonu Nisan 2016’da Ekonomi Bakanı Dr. Chris Cardona’nın talebi üzerine başlatılmıştı. O zamandan bu yana blockchain teknolojisine yönelik ülkede ciddi çalışmalar yürütülüyor. Bu çalışmaların devlet destekli olması birçok engeli ortadan kaldırdığı gibi dünyanın farklı yerinden şirketlerin blockchain teknolojisine yönelik çalışmalarını Malta üzerinden yapmasına önayak oluyor. Pek tabii bunun da ülkenin ekonomisine katkı sunacağını söylemek mümkün.