Meta Platforms CEO'su Mark Zuckerberg

Facebook kurucusu Mark Zuckerberg, Harvard hukuk profesörü Jonathan Zittrain ile yaptığı bir röportajda blockchain teknolojisini Facebook’taki uygulamalara giriş yapmak için kullanabileceklerine dair sinyaller verdi.

Facebook’un blockchain teknolojisine yönelik çalışmalar yaptığını bir süredir biliyoruz. Geçtiğimiz mayıs ayında eski Messenger yöneticisi Devi Marcus’un önderliğinde bir blockchain takımı kuran sosyal medya devi bu ayın başlarında da Chainspace isimli bir araştırma şirketini satın aldıklarını açıklamıştı.

Yine geçtiğimiz Mayıs ayında Cheddar’ın haberine göre Facebook, ödemeler için kendi kripto para birimini geliştirecekti, ancak Mark Zuckerberg’in bu açıklaması, Facebook’un ilk defa blockchain teknolojisini giriş ve veri paylaşım sisteminde kullanacağına dair ifadeler barındırıyor.

Zuckerberg röportajda, kimlik doğrulama sistemi için blockchain teknolojisinin kullanımına ilgi duyduğunu söylüyor ve ekliyor “Temel olarak bilgilerinizi alıp merkezi olmayan bir sistemde saklıyorsunuz ve farklı yerlerde oturum açarken herhangi bir aracıya takılmıyorsunuz. Bununla ilgili oldukça çekici olacağını düşündüğüm birçok şey var.

Facebook’un son yıllarda üçüncü parti uygulamalar ve veri paylaşımı ile ilgili başı çok ağrıyor. Geçtiğimiz Ekim ayında Facebook, Chrome tarayıcısındaki beklenemedik bir davranış yüzünden Temmuz 2017 ve Eylül 2018 arası 14 milyon kullanıcının hesaplarının çalındığını açıklamıştı. Geçtiğimiz Aralık ayında ise şirketin Netflix, Spotify ve Amazon gibi firmalara özel verilere erişim açtığı ortaya çıkmıştı. Cambridge Analytica ise son yılların en büyük internet skandalı olarak Facebook’un tarihine geçmişti.

Bu tür veri paylaşımı skandallarının bir daha yaşanmaması için Facebook çözümler arıyor. Sosyal medya devinin blockchain teknolojisini sistemlerine entegre ederek bu tür sorunları kaldırmak istemesinin sonuçlarını da ilerleyen günlerde göreceğiz.

This year I'm hosting a series of discussions on the future of technology and society. Here's the first one with Harvard Law Professor Jonathan Zittrain.I joined his seminar and we covered topics including information fiduciaries, encryption, decentralized services, governance, fighting misinformation, different business models, privacy innovation, and future research areas.I found his ideas fascinating. We spoke for almost two hours and still only got through about a third of what we hoped to discuss. I'm looking forward to continuing this series soon and covering more topics beyond the internet.

Mark Zuckerberg paylaştı: 20 Şubat 2019 Çarşamba