Mark Zuckerberg, Facebook’ta blockchain kullanımına yönelik açıklamalarda bulundu

Facebook kurucusu Mark Zuckerberg, Harvard hukuk profesörü Jonathan Zittrain ile yaptığı bir röportajda blockchain teknolojisini Facebook’taki uygulamalara giriş yapmak için kullanabileceklerine dair sinyaller verdi.

Facebook’un blockchain teknolojisine yönelik çalışmalar yaptığını bir süredir biliyoruz. Geçtiğimiz mayıs ayında eski Messenger yöneticisi Devi Marcus’un önderliğinde bir blockchain takımı kuran sosyal medya devi bu ayın başlarında da Chainspace isimli bir araştırma şirketini satın aldıklarını açıklamıştı.

Yine geçtiğimiz Mayıs ayında Cheddar’ın haberine göre Facebook, ödemeler için kendi kripto para birimini geliştirecekti, ancak Mark Zuckerberg’in bu açıklaması, Facebook’un ilk defa blockchain teknolojisini giriş ve veri paylaşım sisteminde kullanacağına dair ifadeler barındırıyor.

Zuckerberg röportajda, kimlik doğrulama sistemi için blockchain teknolojisinin kullanımına ilgi duyduğunu söylüyor ve ekliyor “Temel olarak bilgilerinizi alıp merkezi olmayan bir sistemde saklıyorsunuz ve farklı yerlerde oturum açarken herhangi bir aracıya takılmıyorsunuz. Bununla ilgili oldukça çekici olacağını düşündüğüm birçok şey var.

Facebook’un son yıllarda üçüncü parti uygulamalar ve veri paylaşımı ile ilgili başı çok ağrıyor. Geçtiğimiz Ekim ayında Facebook, Chrome tarayıcısındaki beklenemedik bir davranış yüzünden Temmuz 2017 ve Eylül 2018 arası 14 milyon kullanıcının hesaplarının çalındığını açıklamıştı. Geçtiğimiz Aralık ayında ise şirketin Netflix, Spotify ve Amazon gibi firmalara özel verilere erişim açtığı ortaya çıkmıştı. Cambridge Analytica ise son yılların en büyük internet skandalı olarak Facebook’un tarihine geçmişti.

Bu tür veri paylaşımı skandallarının bir daha yaşanmaması için Facebook çözümler arıyor. Sosyal medya devinin blockchain teknolojisini sistemlerine entegre ederek bu tür sorunları kaldırmak istemesinin sonuçlarını da ilerleyen günlerde göreceğiz.