Singapur Para Kurumu (MAS) ve Kanada Bankası sınır ötesi ödemelerde blockchain teknolojisi kullanma deneyini başarıyla tamamladı.

Sınır ötesi ödemelerde maliyetleri düşürmeyi, süreci hızlandırmayı ve güveni artırmayı hedefleyen iki taraf, yapılan testlerin başarıyla tamamlandığını açıkladı.

İki farklı blockchain platformuna kurulmuş Project Jasper (Kanada) ve Project Ubin (Singapur) yerel ağları ile gerçekleştirilen testte takımlar Hashed Time-Locked Contracts (HTLC) adı verilen tekniği kullandı.

Kanada Bankası’nda finansal teknolojilerden sorumlu müdür Scott Hendry konuya yönelik: “Sınır ötesi ödeme dünyası oldukça karmaşık ve maliyetli. Maliyetlerin bir kısmını düşürmek ve bu ödemelerin izlenebilirliğini arttırmak için Dağıtık Defter Teknolojisini kullanma konusundaki keşif gezimiz bize birçok ders verdi. Bu tür projelerde uluslararası iş birliği yapmanın önemi göz ardı edilemez. Bu teknolojinin olgunlaşması ve kural koyucuların potansiyelini tam olarak anlamaları ancak iş birliğinin ve temel araştırmaların sürmesi ile mümkün olacak” ifadelerini kullandı.

Kanada Bankası ve MAS bu test sonucunda sınır ötesi ödeme sistemleri için iki farklı tasarım çözümü öneren bir rapor da yayınladı.