Mastercard, önde gelen kadın tasarımcılardan ve sanatçılardan gelen koleksiyonların bir parçası olan sınırlı sayıdaki moda ürünlerinin orijinalliğini takip etmek için blockchain teknolojisini kullanacak.

Perakendeci Fred Segal Sunset ve moda platformu Made ile gerçekleştirilen iş birliğinin ilk koleksiyonu Mastercard’ın ürünün yolculuğuna dair görünürlük sunan blockchain tabanlı çözümü Provenence’ın bir tanıtımını içeriyor.

Finextra’nın haberine göre Fred Segal bu teknolojiyi kullanarak QR kodu aracılığıyla tasarımcı eşyalarının etiketlerini taratabilecek ve böylelikle ürün yolculuğunun her adımını doğrulayarak takip edebilecek.

2018 Küresel Marka Sahteciğili Raporu’nda göre çevrim içi sahtecilikten kaynaklanan zararların 2017 yılında 323 milyar dolar olduğu ve lüks markaların internet satışlarından toplamda 30.3 milyar dolarlık zararı olduğu belirtiliyor.

Mastercard Provenance çözümünü diğer ortaklarla birlikte yüksek değerli tasarımcı ürünlerinin izlenebilirliği ve doğrulanabilirliğine dair net bir kayıt sunmak için kullanacağını açıkladı.

Blockchain teknolojisinin sunduğu dağıtık ve şeffaf yapı sahtecilik oranlarını düşürme ve daha güvenli bir altyapı sunma potansiyeline sahip. Bu bağlamda birçok firma blockchain teknolojisini güvenlik önlemlerinin artırmak için kullanmaya başladı. Ödeme devi Mastercard da bu şirketlerden biri.