Mastercard, aynı Blockchain ağı üzerinde birden fazla işlem türü ve formatını saklamaya olanak tanıyan bölümlendirme teknolojisini patentledi.

ABD Patent ve Marka Ofisi’nde yayımlanan patent dokümanında, mevcut Blockchain sistemlerinde saklanan işlemlerin farklı bloklarda tutulduğuna ve çoğunlukla aynı formatta, aynı türde ve hatta aynı boyutta veriye gerek duyduğuna dikkat çekiliyor. Bu senaryoda ister farklı kripto paraları desteklemek, isterse farklı seviyelerde erişim izni sunmak istesin, farklı türde Blockchain kullanmak isteyen herkesin aynı anda pek çok Blockchain’i çalıştırmak zorunda kalıyor.

Bu tür bir kullanımın kaynak ve bilgi işlem gücü açısından açısından son derece verimsiz bir tüketime neden olduğuna dikkat çeken Mastercard, kendi teknolojisinde “bölümlenmiş Blockchain” yapısıyla bu sorunun önüne geçiyor. Bu sistemde bölmelerin adı “subnet” (alt ağ) olarak tanımlanıyor ve bu ağların iç yapıları bütünsel olsa da, daha geniş ve tekil bir sistemle etkileşim içinde çalışıyorlar.

Patent, “bölümlenmiş bir Blockchain’in, her bir alt ağ ile ilişkili işlem kayıtlarının farklı şekilde biçimlendirilebileceği ve her alt ağ ile ilişkili olarak farklı bir kriptografik para transferini içerebileceği üç farklı alt ağ için işlem kayıtlarını içerebileceğini” ifade ediyor.

Blockchain alanında daha önce de çeşitli patent başvurularıyla gündeme gelen Mastercard’ın “Blockchain Kullanarak Ödeme Kart Doğrulama Yöntemi ve Sistemi” başlığını taşıyan patent başvurusunda, kullanıcıya ait bilgilerin doğrulanması ve güvende tutulması için açık Blockchain destekli ödeme işlemleri tarif edilmişti. Şirket ayrıca yaz aylarında aldığı yeni patent ile birlikte, yeni bir tür kullanıcı hesabı oluşturarak, kripto para işlemlerini hızlandırmayı planlıyor.