Merkez bankaları, devlet destekli kripto para geliştirmek için önemli bir avantaj elde etmiş olabilir.

Pek çok ülkede merkez bankaları bünyesinde kurulan Blockchain araştırma birimlerinin yanıt bulmaya çalıştığı sorular arasında daha fazla gizliliği nasıl sağlayacakları ve kripto paraları mevcut sisteme nasıl güvenli bir şekilde entegre edebilecekleri bulunur.

Geliştirdiği teknolojiyle bu sorulara yanıt veren Adhara isimli bir girişim çalışmalarının karşılığını 15 milyon dolarlık bir yatırım bularak aldı. Adhara’nın sunduğu teknoloji, merkez bankalarının Blockchain’den daha etkin bir şekilde yararlanmasının yanında devlet destekli kripto para geliştirilebilmesinin de yolunu açıyor.

Coindesk’in haberine göre Ethereum tasarım stüdyosu Consensys’ten gelen 15 milyon dolarlık yatırım, şirketin uluslararası para transferlerine yönelik hizmetini geliştirmesine yardımcı olacak. Bu teknoloji, merkez bankalarının matematik laboratuvarları ve akademik çevrelerle sınırlı kriptografik çözümlere daha kolay geçiş yapmasını sağlayacak.

Adhara’nın araştırdığı konular arasında bir çeşit bilgi kanıtlama teknolojisi de bulunuyor. Bu teknoloji, en basit tanımla, birisinin sırrını açığa çıkarmadan o sır hakkında bilgi sahibi olduğunu kanıtlamasına olanak tanıyor. Şirket, bununla birlikte Güney Afrika Merkez Bankası’nın standart ödemeler mekanizmasında yer alan bir Blockchain projesinde daha iyi performans elde edilebilmesi için mevcut uygulamayı diğer kriptografi yöntemleriyle birleştiriyor.