Aralarında Binance, Pantera Capital ve Accel’in bulunduğu yatırımcılar grubu, Blockchain tabanlı bulut platformuyla interneti daha güvenli hale getirmesi için Oasis Labs’e 45 milyon dolarlık fon sağladı.

Oasis Labs mahremiyet odaklı ve adem-i merkeziyetçi yapıda bir bulut bilişim platformu oluşturmak için 45 milyon dolar yatırım aldığını duyurdu. 9 Temmuzda yapılan basın açıklamasında, çeşitli sektörlerden 10 farklı şirketten yatırım alındığı açıklandı.

Yatırımcılar arasında dünyanın en büyük kripto para değişim şirketi Binance ve kripto odaklı yatırım firması Pantera Capital de yer aldı.

Günümüzde internetle ilgili birçok şey ters gidiyor olsa da, bunlar arasında gizlilik ve güvenlik en acil sorunlar olarak göze çarpıyor. Yapay zeka ve büyük veri analitiği (big data analytics) gibi veri bazlı sistemlerin yükselmesi, sorunun daha da büyümesine yol açıyor.

Oasis interneti adem-i merkeziyetçi yapıya sokmak istiyor

Accel partnerlerinden biri olan Jake Flomenberg’e göre, bu sorunlar hakkında geniş ölçekli bir çözüm bulmaya oldukça yaklaşmış durumda.

Yatırımcılardan biri olan Accel, gelecek vaat eden StartUp’lara yaptığı yatırımlarla büyük saygı kazanmış bir firma. Şirketin destek olduğu girişimler arasında Facebook, Spotify, Slack, Atlassian ve Dropbox gibi dünya devi haline gelmiş şirketler bulunuyor.

Jake Flomenberg, Oasis Labs’in yüksek performanslı Blockchain platformunun, geleceğin bulutunu şekillendireceğini düşünüyor.

Oasis platformu kullanıcıların kendi verileri üzerinde yeniden hakimiyet kurmalarını amaçlarken, aynı zamanda üstün performans ve mahremiyet sözü veriyor. Şirketin ana amacı, ölçeklendirilebilir ve adem-i merkeziyetçi yapıda bir internet ortamı inşa edebilmek. Sunulan çözümler arasında, Ethereum ekibi tarafından yapılan geliştirmeyi daha da ileriye taşıyacak mahremiyet odaklı akıllı sözleşmeler de bulunuyor.