Hindistan Telekom Düzenleyici Kurumu’nun yeni yasal düzenlemelerini duyurmasının sadece bir ay sonrasında, Microsoft spam sorununu çözecek Blockchain platformunu duyurdu.

Teknoloji devi Microsoft, Hindistan’ın başına bela olan spam aramalarını engellemek için Blockchain teknolojisini kullanacak. Hindustan Times’ın haberine göre, Microsoft bu sorunu ele almak için BT çözümleri sunan bir şirket olan Tech Mahindra ile ortaklık kurmuş durumda.

Microsoft Azure Platformu üzerine kurulacak olan yeni sistemin teknik detayları tam olarak kesinleşmemiş olsa da, bulut hizmetlerden yararlanacağı biliniyor. Azure ve bulut ortamının verdiği esneklikten yararlanacak olan platformun, telekom operatörleri, yasal merciler, kullanıcılar ve hatta tüm telemarketleri bünyesine toplaması bekleniyor.

TRAI, telekom operatörleriden Blockchain çözümleri bekliyor

Projede Microsoft’un iş ortağı konumunda olan Tech Mahindra’ın basın açıklamasında şu ifadeler dikkat çekti:

“Çözüm UCC’lerin (istenmeyen ticari iletişim) kaydını tutan paylaşımlı, güvenli ve tüm bilgisayar ağını kapsayan bir dağıtık defterden oluşacak. Dağıtık Defter Teknolojisi şirketlere şeffaf ve doğrulanabilir bir sistem sağlayarak, UCC’lerin azaltılmasına yardımcı olacak.”

Hindistan Telekom Düzenleyici Kurumu (TRAI), geçtiğimiz ay telekom operatörlerine spam tehdidini engellenmesi için Blockchain teknolojisinin kullanmalarını emretmişti. TRAI’nin yeni düzenlemelerinin sadece bir ay sonrasında, Microsoft tüm operatörleri rahatlatacak çözümünü duyurmuş oldu. Hem Microsoft hem de Tech Mahindra, sağlayacakları sistemin UCC’leri azaltmada tek başına yeterli olacağını düşünüyor. Bu sayede operatörlerin kendi çözümlerini geliştirmek için telaşlanmalarına gerek kalmayacak.

Microsoft son dönemde birden fazla Blockchain projesine adım atmış olsa da, Hindistan’da yaşanan gelişmelerin ardından şirketin bu alandaki iddialı ürünlerinden biri ilk kez piyasaya sürülmüş olacak.