Güney Koreli Samsung’un grup şirketlerinden biri olan Samsung SDS, geçtiğimiz gün yaptığı duyuruyla ülkedeki bankalar için Blockchain tabanlı bir sertifika platformu geliştirdiğini duyurdu.

Güney Kore Bankalar Federasyonu ile iş birliği içinde geliştirilen BankSign adlı bu yeni platform, farklı bankaların mobil sistemleri arasındaki etkileşimi sorunsuz hale getirecek. Kullanıcılar BankSign sayesinde farklı bankaların mobil uygulamaları üzerinden kolayca işlem yapabilecekler. Platformun ilgi çekici noktasıysa, bu uygulamalara ulaşmak için tek bir kimlik doğrulama sistemi (parola, parmak izi veya desen) kullanılacak olması.

Platformun güvenliği Blockchain teknolojisi ile sağlanacak

Platformun güvenliği, bankalara ait sistemlerin bir veri paylaşım ağına bağlanmasıyla sağlanacak ve bu ağ üzerindeki sertifikasyon verisi üç yıla kadar geçerli kalabilecek. Samsung SDS yaptığı açıklamayla, bu güvenli ortamın Blockchain’in kendi yapısında yer alan “değişmezlik” özelliğine dayandığını ifade etti.

“BankSign, bankacılık hizmetleri söz konusu olduğunda, uzun süredir beklenen Blockchain teknolojisinin ilk uygulamasıdır. Samsung SDS olarak, bankaların ve finans kurumlarının rekabet gücünü artıracak olan dijital dönüşümü genişletmeye devam edeceğiz.”

2015 yılında faaliyetlerine başlayan Samsung SDS, ilk iş platformu olan Nexledger’i 2017’de piyasaya sürmüştü.