ABD teknoloji borsası Nasdaq, bilgi paylaşımı hizmetlerinde Blockchain’in nasıl kullanılabileceğini gösteren bir patent aldı.

ABD Patent ve Marka Ofisi tarafından yayınlanan patent, özellikle gerektiğinde zamana duyarlı bilgilerin güvenli bir şekilde yayınlanması için Blockchain’in nasıl kullanılabileceğini açıklıyor. Coindesk’in haberine göre Nasdaq, bu patentle haber bülteni vb. diğer belgelerle ilgili dijital kanallardan yapılan dağıtım hizmetlerini önceden belirlenmiş yayın ambargo tarihinde hedeflenen yerlere paylaştıracak.

Mevcut platformların benzer hizmeti sunmakla birlikte bu sistemlerin denetimi konusunda eksiklik olabildiği değinilen patent belgesinde bazı platformların ise hiçbir şekilde denetlenmediği kaydediliyor. Nasdaq’ın patenti, Blockchain ile gelen akıllı sözleşmeleri hem bir dizi şifreleme metoduyla hem de iş akışı özellikleriyle birleştiriyor. Böylece belgelerin üzerinde yayın zamanı ile ilgili tahrifat yapılmasının önüne geçilebiliyor.

Patent belgesinde ayrıca, “Blockchain’de saklanan hassas bilgilere erişim, Blockchain platformundaki işlemi oluşturan gömülü komut dosyalarının bir parçası olan çoklu imza gereksinimi içerebilir” ifadesi de yer alıyor.