İsviçre merkezli gıda devi Nestlé, ürünlerini tedarik zinciri boyunca takip etmek için blockchain teknolojisini kullanacağını açıkladı.

Cointelegraph’ın haberine göre WWF-Avustralya ve BCG Digital Ventures tarafından kurulan blockchain platformu OpenSC ile birlikte geliştirilecek olan proje Nestlé’nin ürünlerini tedarik zinciri boyunca şeffaf bir şekilde izlemesine olanak tanıyacak.

Nestlé’nin iddiasına göre kendileri, açık blockchain teknolojisini bu şekilde kullanan ve pilot programını başlatan ilk büyük yiyecek ve içecek şirketi oldu. Şirket OpenSC platformuyla birlikte tüketicilerin bağımsız olarak doğrulanabilir tedarik zinciri verilerine ulaşabileceğini söylüyor.

Pilot uygulama ilk aşamada Yeni Zelanda’daki çiftliklerden ve üreticilerden Orta Doğu’daki fabrikalara ve depolara giden sütleri izleme imkanı sunacak. Ayrıca şirketin Amerika Kıtası’nda üretilen Palm yağına bu takip sürecini getirmesi bekleniyor. Pilot projenin amacı bu sistemin ölçeklenebilir olup olmadığını bulmak.

Nestlé Küresel Kaynak Sorumlusu Benjamin Ware konuyla ilgili olarak: “Bu açık blockchain teknolojisi, herhangi birinin, dünyanın herhangi bir yerindeki sorumlu kaynaklarımızı ve rakamlarımızı değerlendirmesini sağlayacak.” ifadelerini kullandı.

Tedarik zinciri takip sürecinde blockchain teknolojisini kullanmak şu sıralar oldukça popüler. Hali hazırda IBM’in Food Trust platformu da bu amaç için birçok firma tarafından kullanılıyor.