ABD’nin en büyük ikinci gazetesi olarak kabul edilen New York Times, yayıncılık alanında blockchain teknolojisini nasıl kullanacağını araştırıyor.

Resmi bir açıklama gelmese de NYT’nin web sitesine koyulan bir iş ilanı medya devinin blockchain teknolojisine yönelik ilgisini gösteriyor. İş ilanında yazan tanıma göre şirket “haber yayıncılığı için blockchain tabanlı kavram kanıtlama tasarlama çalışması tasarlama” için bu teknolojiye ve yayıncılığa aşina birilerini arıyor.

NYT projeye başlamak için şirketin araştırma ve geliştirme bölümünde 12 ay boyunca kavram kanıtlama çalışması üzerinde çalışacak “ileriye dönük bir lider” arıyor. Yeni pozisyonda çalışacak olan kişi, ilandaki ifadeye göre “araştırma projesi vizyonunu geliştirecek ve bu vizyonu diğer medya kuruluşlarındaki potansiyel paydaşlarla paylaşacak” ayrıca “proje için halka açık bir kimlik ve varlık yaratmaya yardımcı olacak”. Diğer bir amaç ise projenin paydaşlarından bir havuz oluşturarak haber kuruluşları, akademi ve sosyal medya şirketlerinden danışmanlar bulmak olacak.

NYT bu pozisyon için adayın medya kuruluşlarında yeniliklere açık olma ve “mühendis, tasarımcı, gazeteci kombinasyonunu liderleştirme” konusunda sekiz yıldan fazla deneyim sahibi kişiler arıyor. Ayrıca bu kişilerin ,letişim, yazma ve sunum, iş birlikleri konusunda da güçlü becerileri olması gerekiyor.

Blockchain teknolojisinin yayıncılık dünyasına nasıl bir soluk getireceği merak konusu. Daha önce bu alana yönelik bağımsız bir platform olan Civil’in kullanıma sunulduğunu aktarmıştık.

NYT iş ilanını yayınladıktan kısa bir süre sonra yayından kaldırdı.