Norveç merkezli internet tarayıcısı Opera, blockchain teknolojisiyle uyumlu mobil tarayıcısı Opera Touch’ın iOS versiyonunu yayınladı.

Cointelegraph’ın haberine göre Opera Touch, Ethereum (ETH) protokolünü ve Ethereum Web3 uygulama programlama arayüzünü destekleyecek. Bu da tarayıcının, Ethereum tabanlı merkezi olmayan uygulamaları (dApp), ERC-20 tokenlarını, stablecoin’leri ve benzersiz tokenları (NFT) barındırabileceği anlamına geliyor. Yapılan açıklamaya göre mobil tarayıcı aynı zamanda Ether için “Opera Crypto Wallet” isimli bir kripto para birimi cüzdanı özelliğine de sahip.

Opera, blockchain uyumlu bu tarayıcının Android sürümünü 2018’in sonunda piyasaya sürmüştü. Android sürümünde de aynı özellikleri barındıran Opera Touch, şirketin iddiasına göre iOS ekosisteminde kripto cüzdan ve Web 3 desteği sunan ilk mobil tarayıcı olma özelliğine sahip.

Opera tarayıcılarının kripto para bölümünden sorumlu Charles Hamel konuyla ilgili olarak: “Tüm modern tarayıcıların kripto para cüzdanını entegrasyonu sağlaması gerektiğine inanıyoruz. Bu, web üzerinde yeni iş modellerinin ortaya çıkmasını sağlayacak. Opera, web’de kripto para kullanmanın sorunsuz ve kolay olmasını sağlayan ilk tarayıcı. Kripto para topluluğundan gelen güçlü talebin ardından şimdi bu deneyimi iOS’te de kullanılabilir hale getiriyoruz.” ifadelerini kullandı.

Opera iOS için yayınladığı blockchain teknolojisi uyumlu mobil tarayıcısı için merkezi olmayan uygulama “Marble.Cards” ile ortaklığa gitti.