Popüler internet tarayıcılarından Opera, Ledger Capital ile başladığı iş birliğiyle Blockchain servislerini internet tarayıcısı üzerine taşımayı amaçlıyor.

Google Chrome, Microsoft Edge, Apple Safari, Firefox ve Opera. İnternet tarayıcısı rekabetinin önde gelen servisleri arasındaki rekabetin odak noktası hız ve farklılaşma. Bu farklılaşma işini en iyi yapanlardan biri olan Opera’nın üreticisi Opera Software, tanınmış girişim sermayesi şirketlerinden Ledger Capital ile Blockchain odaklı bir girişim başlattı.

İki şirket, bu girişim üzerinden Blockchain teknolojisinin ileri seviye uygulamalarını ve kullanım durumlarını değerlendirecek. Bununla birlikte Blockchain teknolojisi ve bu teknoloji temelli servislerin Opera ürünlerine uygulanabilmesi için de fırsatlar araştırılacak.

Opera, geçtiğimiz aylarda kripto varlık yönetimiyle de gündeme gelmişti. Şirket, birkaç ay önce yerleşik bir kripto cüzdan ve Web 3.0 desteği sunan ilk büyük mobil tarayıcı olmuştu. Bir mobil cüzdanın doğrudan tarayıcının içine yerleşmesi sayesinde kullanıcıların ayrı bir tarayıcı veya kripto cüzdan eklentileri yüklemesine gerek kalmamıştı.

Opera, kısa bir süre önce ise aynı teknolojiyi bilgisayarlardaki tarayıcılar için de geliştirmeye başladığını açıklamıştı. 1996 yılında Norveç’ten çıkan Opera, bugün 320 milyondan fazla kullanıcı tarafından tercih ediliyor.