yatirim sermaye

Amerikan FinTek startup’ı Paxos risk sermayesi kurumu RRE Ventures ve Liberty Ventures başta olmak üzere toplamda yatırımcılardan 65 milyon dolar toplamayı başardı.

2012 de kurulan Paxos ilk olarak itBit isimiyle yola çıkan Bitcoin borsasıyla kendisini duyurdu ve ardından şimdiki ismini aldı. Blockchain teknolojisini kullanarak hizmetler sunan bir şirket hâline gelen Paxos New Tork eyaletine kayıtlı olan ve bir banka seviyesinde finansal varlık denetimi yapmasına imkân veren bir kredi kurumunun da sahibi.

Paxos’un yeni hedefleri arasında ise finans kurumlarına Blockchain temelli hizmetler üretmek ve dijital para borsası işletmek var. Genel Müdür Charles Cascarilla da bu alanda son dokuz aydır ciddi miktarda kaynak harcandığını ve yeni ürün ve hizmetlerin yolda olduğunu belirtiyor. Bu bağlamda sağlanan yeni yatırımın çokça mutabakat ve dijital varlık takası alanında harcanacağını da sözlerine ekliyor.

2016 yılında Paxos Belçikalı bir varlık ve mutabakat kurumu olan Euroclear ile Blockchain üzerinde altın ticareti alanında mutabakat hizmeti sağlanması için işbirliğine gitmişti. Ortaklık 2017 yılında son bulmuş olsa da Paxos bu sistemi farklı varlık grupları ve finansal kurumlarla test etmeye devam etmişti. Citi, Société Générale, MKS PAMP Group, INTL FCStone Ltd, Barrick Gold Corporation, NEX EBS BrokerTec ve ED&F Man’in de aralarında olduğu 16 kurumla yapılan testlerde 100.000’in üzerinde mutabakata imza atılmıştı.