R3 Blockchain Konsorsiyumu son zamanlarda blockchain teknolojisine yönelik gelişmelerle gündeme gelen Brezilya’da bankalarla ortaklık ederek yeni bir platform geliştirmek istiyor.

CIAB Febraban etkinliğinde gündeme gelen bu proje Bradesco, Itau ve B3 bankalarının ortaklığıyla gerçekleşecek.

R3, hem özel hem de kamu sektöründen 300’den fazla katılımcının geniş bir ekosistemi ile çalışan, açık kaynaklı bir blockchain platformu olan Corda ve Corda’nın ticari bir sürümü olan Corda Enterprise ile çalışan bir kurumsal blockchain yazılım şirketi olarak faaliyet gösteriyor. 2014 yılında New York’ta kurulan R3 bu sefer bankalarla iş birliğine giderek Brezilya’da bir blockchain platformu oluşturmak istiyor.

Aslında bu projenin paydaşlarından biri olan Bradesco bankasının genel müdür yardımcısı Mauricio Minas’ın açıklamaları bir süredir bankanın bir blockchain platformu üzerinde çalıştığına dair sinyaller veriyordu. Yerel bankacılık stratejilerine blockchain tabanlı çözümlerle destek vermek isteyen bankalar R3 Blockchain Konsorsiyumu’ndan yararlanarak bu hedeflerini gerçekleştirmek istiyorlar.

R3 bölgedeki faaliyetlerini artırmak için yakın bir tarihte Brezilya’da ofis açmıştı. Şirket blockchain teknolojisinin daha fazla olgunluğa ulaşması ve bölgedeki büyük şirketlerin güvenlik gereksinimlerini karşılamasının şart olduğunu belirtiyor. Şimdilik bu ortaklığın yol haritasının bu yöne doğru evrildiği belirtiliyor.