Coindesk tarafından yayımlanan “Q2 2018 State of Blockchain” başlıklı raporda, dağıtık defter teknolojilerine ilişkin başlıca trendler, veriler ve etkinlikler kayıt altına alındı.

Blockchain’in durumunu ve zaman içinde gelişimini yakından takip eden platformlardan Coindesk, dört yıl boyunca dijital para birimi piyasası verisini, kullanım oranlarını ve kamuda oluşan algıyı inceledi. Girişim sermayelerinin, kurumsal ve açık yatırımların eğilimini, Blockchain alanında yapılan kavram kanıtlama çalışmalarını ve iş dünyasındaki uygulamaları göz önünde bulunduran Coindesk, bu yılın ikinci çeyreği itibarıyla Blockchain’in durumunu özetleyen bir rapor yayımladı.

Kripto para alanındaki çalışmalara ağırlık veren Coindesk raporunda, Bitcoin madencilerinin gelirlerinin yüzde 22’ye varan oranlarda düştüğüne dikkat çekiliyor. Bitcoin hash oranının geçtiğimiz çeyrekte yüzde 47 büyüdüğünü hatırlatan rapor, 2018 ikinci çeyrekte ise büyümenin yüzde 26’ya düştüğünü, yani bir yavaşlama gözlendiğini kaydediyor.

Raporda ayrıca SEC’in Ether’i menkul kıymetler arasında görmediğini açıklamasının üzerinden kısa bir süre geçmişken, bu kripto para biriminin (ETH) yüzde 9 sıçramaya tanık olduğu ifade ediliyor. 2018 ikinci çeyreği itibarıyla dünya genelinde toplam ICO fonlamaları 19 milyar dolar pazar hacmine ulaşırken, ortalama bir ICO’da toplanan fon ise 39 milyon dolar olarak hesaplanıyor. Araştırmaya katılanlar ise, kripto paralarda yaşanan ani düşüşlerin, fazla spekülasyon nedeniyle gerçekleştiğine inanıyor.

Raporun tamamına ücretsiz olarak bu sayfadan ulaşabilirsiniz.