Deloitte tarafından küresel ölçekte gerçekleştirilen yeni araştırmada, yedi ülkeden ve dokuz farklı sektörden Blockchain alanında bilgi sahibi 1.000’in üzerinde yöneticiyle görüşme yapıldı. Sonuçlar oldukça ilgi çekici.

Blockchain sahneye çıkacağı ana her geçen gün daha çok yaklaşıyor. Dağıtık defter teknolojilerini öğrenme aşaması, yerini yavaşça kullanım vakalarını keşfetme ve faydalı iş uygulamaları geliştirmeye bırakıyor. Ancak bu gelişmeler bizim beklediğimiz zamanda ve yerde olmayabilir. Deloitte, Blockchain’in liderler gözünden profilini çıkarmak için finansal servisler, sağlık, kamu, teknoloji, medya ve telekom sektörlerinden yöneticilerle görüşerek bir rapor hazırladı.

Blockchain hakkında uzman bilgisine sahip olan küresel yöneticilerle görüşen Deloitte, bu teknolojiye bakış açısının daha pragmatik olduğunu ve önümüzdeki bir yıl içinde pek çoğunun bu alanda ilerleme kaydetmeyi planladığını belirtiyor. Liderler, Blockchain’in kendi işlerindeki değer zincirindeki süreçleri yeniden kurgulama potansiyelinde büyük katma değer görüyor ve geniş bir yelpazede kullanım vakalarına yatırım yapılıyor.

Örneğin, katılımcıların yüzde 74’ü Blockchain’de “merak uyandıran” bir kullanım örneği görüyor ve bu şirketlerin çoğu teknolojiye yatırımı hızlandırmayı planlıyor. Araştırmaya katılan liderlerin yüzde 34’ü, kendi şirketlerinde geliştirme aşamasında olan bir Blockchain sistemine sahip olduklarını belirtirken, yüzde 41’lik kesim ise gelecek 12 ay içinde bir Blockchain uygulaması kullanmaya başlamayı hedefliyor. Blockchain’e önümüzdeki yıl içinde 5 milyon dolardan fazla yatırım yapmayı planlayanların oranı ise yüzde 40’a yaklaşıyor.

Raporun tamamını bu sayfada bulabilirsiniz.