Avustralya’nın gayrimenkul sektöründeki sivil toplum kuruluşlarından biri olan AHURI’nin üç üniversite ile birlikte hazırladığı rapor, Blockchain’in ülkedeki konut sektörünü nasıl etkileyeceğini ortaya koyuyor.

Avustralya Konut ve Kentsel Araştırma Enstitüsü (AHURI) tarafından, New South Wales Üniversitesi, RMIT Üniversitesi ve Swinburne Teknoloji Üniversitesi iş birliğiyle hazırlanan rapor, Blockchain’in ülkedeki gayrimenkul sektöründe ciddi bir dönüşüm gerçekleştirebileceğini ortaya koydu.

Avustralya Kentsel ve Konut Bağlamında Yıkıcı Teknoloji Ekosistemini Anlamak: Bir Yol Haritası” başlıklı, 74 sayfalık rapor, konut ve Blockhain etkileşimini tüm yönleriyle ele alan bir çalışma olma niteliği taşıyor. Rapor, Blockchain’in özelikle tapu kayıtlarının işlenmesi, verilerin kayıt yönteminde uygulanacak teknoloji gibi kalemlerde etkili olacağını belirtiyor.

Düzenleyici kurumun işi kolaylaşacak

CCN’in özetlediği raporun öne çıkan başlıklarında düzenleyici kuruma yönelik etkiler bulunuyor. Blockchain’in daha az bürokrasi ve düzenleyici kurumun üzerindeki yükü hafifleteceğine dikkat çekilirken, henüz merkezi sistemlere dahil olmadığı için sürece dahil edilemeyen alanların da kayıt altına alınabileceği kaydediliyor.

Düzenleyici kurum özelinde sağlayacağı katkılardan bir diğeri ise verimlilik. Blockchain’in ortak mülkiyetin olduğu karmaşık durumları çözebileceğine vurgu yapılırken yine bu sebeple idari olarak aksayan işlemlerin de hızlı bir şekilde gerçekleştirilebileceğinin altı çiziliyor.

Mülk sahipleri kendilerini daha rahat hissedecek

Raporda, Blockchain’in Avustralyalı mülk sahiplerine, nesnelerin interneti temelli akıllı ev cihazları ve uygulamalarını evlerinde kullanabilmeleri ve bunun da ötesinde paylaşım ekonomisine katkı sağlayabileceği belirtiliyor. Blockchain ile gelen akıllı sözleşmelerin değerli bir güvence olduğu kaydedilen raporda, akıllı sözleşmelerin nesnelerin interneti teknolojisiyle entegre edilmesi durumunda mülklere erişimin güvenli hale geleceği kaydediliyor.

Yabancı yatırımcılar için teşvik

AHURI’nin raporundaki bir diğer dikkat çeken nokta ise güven unsurunun yabancı yatırımcıları teşvik edecek olması. Tapu sicil kayıtlarındaki doğruluk satış süreçlerinde kolaylık sağlarken yabancı yatırımcıların da bu güvene istinaden yatırımlarını arttırabileceği belirtiliyor.

Raporda en fazla fayda sağlanacak noktalar arasında dolandırıcılığı önlemeye yardımcı olunması da bulunuyor. Kayıtlardaki keskin ve tutarlılığın, ülkede daha önce gündeme gelen dolandırıcılık temelli zararların önüne geçebileceği belirtiliyor