MarketWatch tarafından yayımlanan rapora göre Blockchain beş yıl sonra telekom sektörüne 1 milyar dolara yakın katkı sağlayacak.

Küresel ölçekte gerçekleştirilen pazar araştırmasının sonuçları, 2018 yılında Blockchain teknolojisinin telekomünikasyon sektöründe değerinin 46,6 milyon dolar olduğunu ortaya koydu. Aynı araştırma, 2023 yılına gelindiğinde bu değerin 993,8 milyon dolara ulaşacağını öngörüyor.

Telekomünikasyon sektöründe hızla artan güvenlik endişelerini, Blockchain teknolojisinin yaygınlaşmasını hızlandıracak ana unsur olarak nitelendiren 132 sayfalık rapor, telekom operatörlerinin dağıtık defteri güçlü bir güvenlik seçeneği olarak gördüğünü vurguluyor. Rapora göre Blockchain kullanımının bir diğer gerekçesi ise operasyon destek sistemlerine (OSS/BSS) sağlanan desteğin artış eğilimi göstermesi. Buna karşın, Blockchain’in sektördeki büyümesini olumsuz yönde etkileyecek unsurlar da yok değil. Raporda telekom operatörlerinin dağıtık defter teknolojileri hakkında başlıca çekinceleri yasal mevzuatların belirsizliği ve ortak standartların halen tanımlanmamış olması şeklinde sıralanıyor.

Yasal mevzuatlardaki bilinmezler sadece telekomünikasyon alanında değil, küresel ekonominin diğer kritik sektörlerinde de soru işaretlerine neden oluyor. Özellikle bankacılık sektörünün önde gelen isimleri, Blockchain’in getireceği seri inovasyonun nasıl gerçekleşeceği konusunda emin olamadıklarını ifade ediyor. Uzmanlar, Blockchain’e geçiş konusunda endişelerin önüne geçecek projeler geliştirilmesi gerektiği hususunda görüş bildiriyor.

Research and Markets verilerinden derlenen rapor ise bu çekincelerin yakın dönemde biteceğini öngörüyor olsa gerek. Zira önümüzdeki beş yılı kapsayan raporda Blockchain’in telekom sektöründeki yıllık ortalama büyüme oranı yüzde 84’e ulaşıyor.