World Bank Group tarafından yayımlanan Kripto Para Birimleri ve Blockchain raporu, Avrupa ve Merkez Asya’nın ekonomik çehresine dijital bir güncelleme getiriyor.

Avrupa ve Merkez Asya’da büyümenin 2017 yılında yüzde 2,7 olarak gerçekleşmesi, politika belirleyiciler için yeni zorlukları beraberinde getiriyor. Beklenen ekonomik gerileme karşısında yeni çözümler üretilmesi, küresel ekonomik krizden bu yana yavaşlayan büyüme potansiyelinin hızlandırılması gerekiyor. World Bank Group tarafından hazırlanan raporda, bölgenin ekonomik görüntüsü çıkarılırken, aynı zamanda yeni Blockchain teknolojilerinin kullanımına ilişkin örnekler paylaşılıyor.

Gayrisafi yurt içi hasılada gözlenen 2,7 puanlık büyümenin yanı sıra, özel tüketimin de 2,5 puan artması, on yıl önceki küresel ekonomik krizden bu yana en hızlı büyüme rakamları olarak dikkat çekiyor. Raporda özellikle Merkez Avrupa ve Türkiye’deki büyümenin güçlü olduğu belirtiliyor. Pek çok ülkede işsizlik oranları 2007 seviyelerine yaklaşırken, ortalama enflasyonun yüzde 2’yi geçmesi, atıl kapasitenin daraldığını gösteriyor.

Bölgedeki pek çok ülkenin kripto para ve Blockchain teknolojilerinin gelişimi için verimli bir saha sunduğunu belirten raporda, bu teknolojilerle birlikte bireyler arası (P2P) ticaretin kullanımının yaygınlaşması ve ürünlerin bireyselleştirilmesi vurgulanıyor. Dahası, yeni teknolojilerle birlikte üretim yöntemlerinde de esneklik kazanılıyor.

Bu trendlerin on yıl önce gerçekleşen ve tüm dünyayı etkileyen ekonomik kriz sonrasında hareket kazandığına dikkat çeken rapor, Blockchain teknolojisinin P2P işlem ve P2P bilgi akışının aracılar olmaksızın gerçekleşmesine olanak tanıdığını hatırlatıyor. Merkez bankaları ise Blockchain teknolojilerinden faydalanarak, kendi hizmetlerini geliştirme fırsatı yakalayacaklar.

Raporun tamamını okumak için tıklayın.