Kripto yatırımcıların multimilyoner olma olasılığı giderek azalıyor gibi görünse de blockchain teknolojisi giderek güçlenmeye ve sektörlere etki etmeye devam ediyor.

Başlangıç Noktası, Interesting Engineering platformunun bir makalesinden yaptığı derleme ile blockchain teknolojisinin reklamcılık dünyasına getridği şeffaflığa dikkat çekiyor.

Bankacılık sektöründen dijital dünyadaki gizliliğe kadar birçok konuda devrimci bir yapı olarak karşımıza çıkan blockchain teknolojisi reklamcılığın geçmişten günümüze en çok tartışılan konularından olan reklam erişiminde ve satın alınan medyanın maliyetlendirilmesinde yaşanan şeffaflık sorunsalında yeni bir model yaratabilir mi?

Bu iki konu hem reklamverenleri hem de son kullanıcıları özellikle dijital reklamcılık ekseninde çok ciddi etkileyebilir. Bu problemler görmezden gelinse dahi blockchain ile yaratılacak devrimsel dönüşüm ile herkesi uykusundan uyandıracağı kesin.

Dijital dünyada reklam pastasının en büyük sahipleri olan Facebook ve Google dahi bu şeffaflık konusunda kendilerini öne çıkarmaktan çekiniyorlar. Blockchain teknolojisinin yaratacağı merkeziyetçi olmayan bütünlük, doğrulama ve güvenlik yapısıyla hangi ajansın nerede, ne kadar para harcadığı ve bunun ne kadarının doğru yerlere ulaştığı konusunda üretilecek bir çözüm sektör için çarpıcı sonuçlar yaratacaktır.

Sonuç olarak dijital dünyada vakit geçiren, eğlenen, kitlelere ulaşan ve oradan fayda edinen kullanıcıların bunları bedavaya elde ediyor olmasının karşılığında kendilerinin aslında dijital dünyanın birer ürünü olduğu gerçeği Berk Kocaman’ın “Ürün bedavaysa, ürün sizsiniz” makalesinde belirttiği gibi kabul etmemiz gereken bir gerçek.

Reklamverenin harcadığı medya yatırımında platformun sizi onlarla buluşturduğu kadar sizlerin paylaştığı içeriklerin ve ayırdığınız vaktin doğrudan etkisi olduğu ölçüde kullanıcılara gelir yaratabilme ihtimali bulunuyor. Her dijital kullanıcının ayırdığı vaktin ve paylaştığı verinin bir para değeri olmasını varsaydığımızda bunu doğrulayacak üçüncü bir platformun bütün sorunlara çözüm olabilme ihtimali doğuyor.

Bu fikirden yola çıkan uygulamalardan biri de yeni nesil bir internet tarayıcısı olan: Brave.

Bu tarayıcı, içeriği görüntülemek için size token (jeton) veriyor ve tercih edilenlere göre içerik üreticilerine tokens (jetonlar) atanmasına olanak tanıyor. Bu durum blockchain teknolojisinin, internetin ücretsiz olarak sunduğu hizmetlerde reklam verenlerle içerik üreticileri arasındaki para akışını düzenleme noktasında özgün bir çözüm sunmasına olanak sağlıyor.

Blockchain teknolojisinin reklamcılıkta kullanımıyla ilgili Business Insider Intelligence tarafından Jeff Bullos’un blogundan alıntılanarak gösterilen model de konunun anlaşılmasına yardımcı olacaktır:

Blockchain teknolojisiyle yaratılan yeni uygulamalar, sektörün ne tarafa doğru yönleneceği konusuna ışık tutuyor. Daha fazla şeffaflığa, daha fazla seçeneğe ve en önemlisi daha fazla kontrole imkan tanıyor.

İnternet alışkanlıklarının ölçülendirilmesi, doğrulanması ve pazarlamanın nihai hedefleri doğrultusunda yeni uygulamalar geliştirilmesi için yeni bir fenere ihtiyacımız yok. Blockchain teknolojisini anlamaya ve anlamlandırabilmeye ihtiyacımız var.

Kaynak: Başlangıç Noktası