Rusya’nın en büyük beşinci şehri olan Nizhny Novgorod, kamu yönetimi görevleri için blockchain tabanlı uygulama testlerine başladı.

Şehir sakinleri blockchain teknolojisi tabanlı Vostok platformu aracılığıyla City N uygulaması üzerinden vergilerini ödeyebilecekler. Bunun yanı sıra Nizhny Novgorod sakinleri kimlikleri doğrulayabilecek ve kamu hizmetleri ödemeleri için online bir platform olan Gosuslugi üzerinden yaptıkları harcamaları kontrol edebilecekler.

Nizhny Novgorod valisi Gleb Nikitin, blockchain teknolojisinin şeffaflığına ve hükümetin bu teknolojiye yönelik büyük bir katılım göstermesine dair fikirlerini paylaştı: “Yeni teknolojiler sağolsun, vatandaşlar şehrin yönetimi konusunda çok daha proaktif bir rol üstlenerek katılımcı olabilecekler. Blockchain teknolojisi, bir kişi ile devlet arasındaki ilişkilerde maksimum şeffaflığı ve dürüstlüğü sağlamamıza izin verecek.

Platformun başka bölgelerde de pilot edilebilmesi için 2020 federal bölgesinden fon tahsil edilecek. Rostec State Corporation bu girişimin ilerleyen yıllarda ülke çapında yayılabileceğini ve yomun bir şekilde kullanılabileceğini ön görüyor. Habere göre, Rostec ve Vostok blockchain teknolojisini, Rusya Federasyonu dijital altyapısına uygulamak için bir ortaklık anlaşması imzaladı.