Güney Kore çıkışlı yeni dijital finans platformu, dijital kimlikleri Blockchain tabanlı bir sistem üzerinde koruyacak.

Blockchain’in dijital kimlikler için güvenli bir depo olarak kullanımı hızla yaygınlaşıyor. Microsoft’un geçtiğimiz aylarda dijital kimliklerin korunması amacıyla dağıtık defter teknolojilerinden faydalanacağını açıklamasının ardından, şimdi de Samsung’un kurumsal teknolojiler üzerine çalışan alt şirketi Samsung SDS, yapay zekadan ve Blockchain teknolojisinden faydalanacak yeni dijital finans platformunu tanıttı. Nexfinance adını taşıyan bu yeni platform, dijital kimlik yönetimini Blockchain kullanarak saklayacak. Samsung SDS’in yeni platformu, finansal danışmanlık ve otomatik sigorta ödemeleri gibi hizmetler için ise yapay zekadan faydalanacak.

Nexfinance’ın açık kaynaklı yapısı, dileyen üçüncü parti kurumların kendi çözümlerini geliştirmelerine de olanak tanıyacak. Yetkililer tarafından yapılan açıklamada, platform üzerinde yeni IT teknolojilerinin uygulamaya alınmasının kolaylığı özellikle vurgulanıyor. Böylelikle finans kuruluşları, gelişen teknoloji karşısında hızlı biçimde değişen ihtiyaçlarına uygun IT altyapılarını esnek biçimde oluşturabilecekler.

Blockchain: dijital kimliklerin yeni kasası

Dijital finans platformunun yıldızı ise hiç kuşkusuz Blockchain olacak. The Next Web’de yer alan haberde, Samsung SDS yetkililerinin açıklamasında, sahte bilgiye karşı mücadele ve ortak doğrulamada Blockchain teknolojisinin kullanımıyla taklitçilik ve dolandırıcılığa karşı en yüksek seviyede güvenlik sağlanacağı ifade ediliyor.

Samsung SDS daha önce de çeşitli hizmetlerinde Blockchain’den faydalanmıştı. Samsung’un kredi kartı alt şirketi için bir Blockchain ağı geliştiren SDS, ayrıca Seul Metropol Hükümeti ile ortak bir Blockchain projesinde çalışmıştı. Alt şirketlerin yanı sıra, ana şirket Samsung da kripto ekonomiyi yeni bir gelir kapısı olarak görüyor; zira şirketin kripto para madencileri için yeni ekipmanlar geliştirildiği iddia ediliyor.