Accenture ve Digital Ventures, bölgede faaliyet gösteren SCG ile iş birliği yaparak şirketlerin tedarik zinciri ve ticari finansman ihtiyaçlarına yanıt veren bir Blockchain çözümü tasarladı.

R3’ün Corda platformu üzerinde geliştirilen Blockchain sistemi, şirketler tarafından yapılan açıklamaya göre ilk kez satın almadan ödemeye kadar entegre bir çözüm sunuyor. Mikro servisler ve bulut teknolojileri ile birlikte tasarım DevOps ilkelerini kullanan çözüm, bölgedeki bir iş kolu olan SCG ile oluşturuldu. Digital Ventures’ın “B2P” olarak bilinen “satın alımdan ödemeye” Blockchain çözümü, halihazırda seçilmiş SCG tedarikçileriyle işlem yapmak üzere kullanılıyor.

“Blockchain çözümünün en heyecan verici kısmı, sonucun bu kadar somut olmasıdır,” diyen Accenture ASEAN bölgesi Finansal Hizmetler Yöneticisi Divyesh Vithlani, “Verimlilik artışı, maliyetlerin azalması ve tüm paydaşların bu platformla yaşadığı kolaylık net biçimde görülüyor.” diye ekledi.

SCG, yeni platformun tedarik zinciri süreci boyunca tüm taraflar için verimliliği ve şeffaflığı artırdığını, insan hatalarını en aza indirdiğini ve mutabakat ve ayarlama gerekmeden kuruluşlar arasındaki satınalma siparişleri ve faturaları entegre ettiğini söyledi. Platformun tasarımı ve uygulaması beş ay içinde tamamlandı ve satın alma siparişleri, mal girişleri, faturalar ve ödemeler için birden fazla sistemin dahil edilmesi gibi bir dizi teknik zorluk bu süreçte çözüldü.

Şirketin paylaştığı bilgilere göre, bu platform fatura finansmanı süresini kısaltarak, daha az fiziksel faturalandırma ve tedarikçilerin Tayland’ın e-vergi faturası programına entegrasyonu sayesinde sahtekarlığı önleyebilir ve diğer katma değerli etkinlikleri gerçekleştirmek için zaman kazandırabilir.

Digital Ventures CEO’su Orapong Thien-Ngern ise tedarik zincirlerinin çoğunun çok sayıda taraf içerdiğini, şirketlerin her birinden farklı sistemlerin entegrasyon ve mutabakatının son derece maliyetli ve zaman alıcı bir işe dönüştüğünü hatırlatarak, “Blockchain, tarafların çeşitli teknoloji sistemleri arasında kapsamlı entegrasyona ihtiyaç duymadan tüm bilgileri güvenli bir şekilde paylaşmalarını sağlıyor.” açıklamasını yaptı.