Amerika merkezli teknoloji devi Seagate, sahte sabit disk sürücülerine (HDD) karşı koymak için tasarlanan blockchain projesinin pilot aşamasına girdi.

Bu pilot, Seagate ve IBM’in geçtiğimiz Kasım ayında başlatılan ortak girişimin bir parçası olacak. Proje, IBM’in Blockchain Platformunu kullanarak üreticilerin, entegratörlerin ve iş ortaklarının HDD’lerin kaynaklarını daha iyi doğrulamasını sağlamalarına yardımcı olmayı amaçlıyor.

Seagate’in blockchain sistemi, sabit disklerin tedarik zincirini geliştirmek, müşterilere ve geri dönüş durumunda şirkete ürünlerini izleyebilmesi için tasarlandı. Bu hareketle Seagate, kusurlardan dolayı iade edilen HDD’lerin müşteri kişisel verileri içermediğinden emin olmayı hedefliyor. Sabit diski zarar görmüş kullanıcılar cihazlarını iade etmek istediklerinde ya da garanti sürecine dahil ettiğinde içindeki kişisel verilerle birlikte bunu üreticiye yollayabiliyor. Seagate bu sorunun ortadan kalkması için blockchain teknolojisinden faydalanacak.

Seagate’te veri güvenliğinden sorumlu teknoloji uzmanı Manuel Offenberg şirketin, cihazın dijital kimliğini işlemin bir parçası olduğu şekilde blockchain işlemine dahil ettiği söylüyor. Offenberg’e göre Seagate ters tedarik zincirinde ortak ağını genişletmek istiyor.

Allied Market Research tarafından yapılan son araştırmaya göre küresel blockchain tedarik zinciri piyasası 2025 yılında 9 milyar dolar değerine ulaşacak. Hal böyle olunca Seagate’in tedarik zincirinde blockchain kullanma trenine katılan son şirket olmayacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.