Seagate, teknoloji entegratörlerine ve kullanıcılarına özel olarak standart ömürlerinin sonuna kadar sabit diskleri takip etmelerini sağlayacak bir Blockchain tabanlı tedarik zinciri izleme sistemi inşa ediyor.

Seagate bu projesinde bulut aracağılıyla Hyperledger Blockchain platformunu sağlayan IBM ile beraber çalışıyor. IBM, Blockchain desteğinin yanı sıra, Seagate’in inşa edeceği sistemin ilk müşterilerinden biri olacak.

Seagate Veri Güvenliği Araştırma Bölümü’nde teknoloji uzmanı olarak görev yapan Manuel Offenberg’e göre, Blockchain sistemi bir kez kurulduktan sonra, her yıl gönderilen on milyonlarca sabit diskin kaynağını izleyebilecek.

Seagate ve IBM tedarik zinciri için birlikte çalışıyor

Ayrıca üçüncü parti teknik servislerin orijinal sürücüleri karaborsa sürücüleri veya taklitlerle değiştirmesi durumlarına da önlem alınabilir. Böyle bir durumda Seagate sürücüleri tedarik zinciri üzerinden izleyerek onları geri çağırabilir.

Seagate, sahte disklerin nereden geldiğini belirleme kabiliyeti olmadan, sadece sabit sürücü üreticilerini değil, elektronik cihazların üreticilerini de kapsayan bir sorundan kurtulabilir. Anti-Counterfeiting Coalition’a göre, sahte ve korsan elektronik ürünlerdeki küresel ticaret artık 1.7 trilyon doları aşmış durumda. IBM ve Seagate’e göre sahte diskler, uyumsuzluklar ve bunları istemeden yükleyen şirketler için veri kaybına yol açabilir.

Blockchain teknolojisinin sağlanması ile birlikte, bir sürücünün yaşam döngüsü boyunca değişmez bir kayıt oluşturulabilecek. Böylece tek bir bölüm, tüm ağın fikrini almadan hiçbir şekilde veriyi değiştiremez veya silemez.