İspanyol otomobil üreticisi SEAT, blockhain tabanlı ürünler geliştirmek için Alastria konsorsiyumuna katıldı.

Cointelegraph’in haberine göre devlete ait bir sanayi şirketi ve İspanya’nın en büyük otomobil üreticisi olan SEAT, multi-sektörel, yarı halka açık, ulusal bağlantılar tarafından desteklenen ve 70’den fazla şirketin üye olduğu Alastria konsorsiyumuna katıldı. BBVA, Banco Santander, Telefonica, Repsol ve Accenture gibi büyük oyuncuların yer aldığı bu birlik blockchain teknolojisini geliştirmek ve bu teknolojiyi farklı alanlarla yaymayı hedefliyor.

SEAT bu iş birliğinin bir parçası olarak blockchain teknolojisinden finans alanında yararlanmak ve mevcut tedarik zinciri süreçlerini iyileştirmek için test etmeyi planlıyor. SEAT başkanı Luca de Meo yaptığı açıklamada şirket olarak blockchain teknolojisinin gelecekte sektör için oldukça kritik bir rol oynayacağına ikna olduklarını belirtti.

SEAT halihazırda Telefonica ile birlikte bir blockchain ürününün kavram kanıtlama çalışmasını da yürütüyor. Bu ürün, SEAT’ın Martorell’de bulunan fabrikasındaki araç parçalarını tedarik zinciri boyunca takip edilebilmesine yarıyor.

Otomobil üreticilerinin son zamanlarda blockchain teknolojisine yönelik ilgisi dikkatlerden kaçmıyor. Geçtiğimiz ay General Motors otonom araçları konu alan bir blockchain patenti için başvuru yapmıştı. Eylül ayında ise Alman otomobil üreticisi Porcshe blockchain ve yapay zekaya yönelik önümüzdeki 5 yıl boyunca ciddi yatırımlar yapacaklarını açıklamıştı.