Hırvatistan’da faaliyet gösteren ve blockchain ve kripto para organizasyonu UBIK, yıllık toplantısı sırasında blockchain üzerindeki ilk resmi oylamayı başarıyla gerçekleştirdi.

Hırvatistan’da faaliyet gösteren blockchain ve kripto para organizasyonu UBIK, misyonu ve vizyonu ile BCTR’ye benzerlik gösteren bir organizasyon. UBIK, Hırvatistan öncelikli olmak üzere komşu ülkelerle birlikte güçlü ve odaklanmış bir blockchain ekosistemi oluşturmayı hedefliyor. Bunu başarmak için, yayınlar, eğitimleretkinlikler düzenliyor. Organizasyon bu süreçte blockchain destekli bir seçim altyapısı kulllanmayı da önemli bir adım olarak ele almıştı.

UBIK’in 24 Nisan’da gerçekleşen meclis toplantısında, örgütün başkanlık ve kurul seçimini blockchain altyapısı üzerinde gerçekleştirdi. Bu işlem sayesinde küçük ve orta ölçekli yönetim organları için blockchain bazlı oylama ve seçimlerin uygulanabilirliği bir kez daha kanıtladı.

Oylama sürecini olabildiğince basit ve ulaşılabilir hale getirmek için, Ethereum networkü üzerinde önceden tanımlanan 50 cüzdan adresine, LEth adı verilen özel bir Token yüklendi ve bu cüzdanların erişimi verildi. Bir web sitesi üzerinde seçmenlere birisi test diğeri canlı sistem olmak üzere iki erişim sağlandı. Sağlanan erişimde ekrana yansıtılan QR kodları ile meclis başkanı ve kurulu için iki seçenek sunuldu.

Cüzdan uygulaması URL adresindeki QR kodunu okurken özel anahtar ile bir imza oluşturdu. Cüzdanlar yalnızca bir kez kullanılmak üzere tasarlanmıştı ve böylece mükerrer oyların önüne geçildi. Aynı zamanda kullanıcılara cüzdan dağıtım mekaniği, seçmenlerin tercih gizliliğinin korunmasını da garanti altına alaak şekilde tasarlanmıştı.

Seçmenlerin blockchain sistemi üzerine hiçbir bilgi sahibi olması gerekmiyordu. Sadece oylarını kendilerine sağlanan cüzdan uygulamsı ve link ile gerçekleştirdiler. Her bir cüzdan adresinin oyları blockchain ağına alındı, fakat kimin ne yönde oy verdiği bilgisi saklanmadı.

BCTR’nin de ilerdeki dönemlerde gerçekleştirilecek seçimler ve üye kabulleri için benzer bir altyapı üzerinde çalıştığının ipucunu verebiliriz.