Blockchain’in etkileri yerel yönetimlerde de kendini gösteriyor. Bu kapsamda Seul de sektörü desteklemek adına beş yıllık bir plan açıkladı.

Güney Kore’nin kripto varlık dünyasıyla yakın ilişkisi Blockchain’e yönelik pek çok girişimin sahne almasını sağladı. Başkent Seul de bu durum karşısında harekete geçerek beş yıllık bir “Blockchain Sektörü Destekleme Planı” açıkladı.

Seul Belediye Başkanı Park Won-soon tarafından, İsviçre’nin kripto vadisi olarak tanınan Zug kentinde duyurulan çalışma, şehirdeki Blockchain sektörü işletmelerine resmi bir destek anlamına geliyor.

Güney Kore merkezli Yonhap Haber Ajansı tarafından geçilen haberde Başkan Park’ın Zug’daki konuşmasından detaylar da paylaşılıyor. Blockchain’i, BT sektörünün geleceğini şekillendiren Endüstri 4.0’ın çekirdek teknolojisi olarak tanımlayan Park, Seul’un bir Blockchain merkezi olması için özel çaba sarf edeceğini ifade ediyor.

Seul yönetiminin planları arasında Blockchain için özel bir merkez inşa etmek de bulunuyor. Bu merkez, 2021 yılına kadar şehrin geneline yayılmış 200 kadar girişime ev sahipliği yapacak. Yine merkez bünyesinde kurulacak eğitim merkeziyle de önümüzdeki beş yıl içinde 730 Blockchain uzmanı yetiştirilmesi hedefleniyor.

Açıklanan plan kapsamında hayata geçirilecek bir diğer çalışma ise sektördeki girişimleri destekleyecek özel bir fon oluşturulması. Yaklaşık 90 milyon dolarlık bir büyüklüğe ulaşması öngörülen fona Seul yönetimi de yaklaşık 12 milyon dolar ile katkıda bulunacak.