Güney Kore’nin yerel her yayıncısını Queen’in haberine göre başkent Seul akıllı şehir girişimi kapsamında blockchain tabanlı kimlik kartları çıkarmaya hazırlanıyor.

Korea Future Forum 2019 & Blockchain Tech Show’da konuşan belediye başkanı Park Won-soon 26 milyon nüfusa sahip bu şehir için blockchain teknolojisinden destek alan vatandaşlık kartlarını çıkartacaklarını açıkladı.

Yakın zamanda ortaya çıkan ve gelişmekte olan yeni teknolojilerin birçok uygulaması ve yararları olduğunu belirten Won-soon, bunlardan bazılarının hali hazırda Güney Kore’de uygulandığını söyledi. Blockchain teknolojisinden destek alan e-oylama sistemi de bunun örneklerinden biri.

Won-soon konuyla ilgili olarak: “Bugünün küresel olaylarından biri de blockchain, büyük veri ve AI gibi gelecekteki topluma öncülük etmek için yenilikçi teknolojiyi kullanan akıllı şehirler. Seul’deki vatandaş kartlarına bir blockchain entegre kimlik doğrulama sistemi uygulayacağız ve çeşitli idari hizmetlere kolay erişim için bunu genişleteceğiz.” ifadelerini kullandı.

Son zamanlarda blockchain temelli kimlik servisleri popülerliğini artırıyor. Microsoft da geçtiğimiz günlerde Bitcoin’in üzerine ION adında merkezi olmayan bir kimlik servisi kuracağını açıklamıştı. Diğer teknoloji devleri de bu alandaki çalışmalarını sürdürüyor.