Kanada merkezli teknoloji firması Graph Blockchain, Seul Ulaştırma Bakanlığıyla iş birliğine giderek bölgedeki trafik verilerini blockchain tabanlı bir sistemde depolamak için pilot programını başlattı.

Cointelegraph’ın haberine göre Seul’un “Akıllı Şehir” girişiminin bir parçası olan bu proje için Graph Blockchain 55.000 Kanada doları değerindeki anlaşmaya imza attı.

Graph Blockchain CEO’su Jeff Stevens’a göre şirket blockchain çözümünü trafik verisinin akışını salamak ve bunu korumak için kullanacak. Graph Blockchain, dağıtık defter teknolojisine dayalı çözümlerini geliştirmek için hali hazırda açık kaynaklı Hyperledger Fabric çatısını kullanıyor.

2018’in sonuna doğru Seul Belediye Başkanı Park Woon-soon Güney Kore’nin başkentini 5 yıl içinde bir ‘Blokchain Şehri’ haline getirmeyi planladığını açıklamıştı. Park bunun yanı sıra blockchain çözümlerinin Seul’un oylama, bağış yönetimi ve araç kaydı gibi yönetim sistemlerine de entegre edilebileceğini söylemişti. Son olarak ise geçtiğimiz Mayıs ayında Park, blockchain teknolojisiyle desteklenen vatandaş kimlik kartı çıkaracaklarını duyurmuştu.

Güney Koreli bankalar da blockchain tabanlı teknolojiler geliştirme konusunda çalışmalarını yürütüyorlar. Anacak kripto para birimi kullanımı desteklemiyorlar.

Seul “Akıllı Şehir” projesi kapsamındaki çalışmalarını hızla sürdürüyor. Blockchain teknolojisi ve uygulamaları ise bu girişimin temel parçalarından birisini oluşturuyor.