Vergi Daire’sinin açıklamalarına göre Çin’in Shenzhen kentinde geçtiğimiz yıl pilot uygulaması başlatılan blockchain tabanlı faturalama sistemi oldukça başarılı bir şekilde devam ediyor.

Caixinglobal’in haberine göre Çin’in güney kentlerinden Shenzhen’de ‘fapiao’ olarak da bilinen hükümetin satın alımları takip etmesine ve vergi kaçaklığını önlemesine yarayan fatura sisteminin blockchain entegrasyonuna geçmesinin ardından 1 yıl geçti. Çinli yetkililerin yaptığı açıklamalara göre pilot uygulamadan oldukça memnun kaldılar.

Shenzhen Vergi Dairesi’nin verilerine göre 10 Ağustos 2018 ve 5 Ağustos 2019 tarihleri arasında şehirdeki 5300’den fazla şirket u girişimi desteklemiş ve değeri yaklaşık 522 milyon dolar eden 6 milyon adet blockchain tabanlı fatura kesilmiş.

Yani bu da günde ortalama 44 bin fatura düzenlendiği anlamına geliyor. Verig Dairesi’nin açıklamalarına göre düzenlenen faturalar aralarında ulaşım, yemek, park, perakende, internet gibi hizmetlerin de yer aldığı 113 farklı sektörü kapsıyor.

Blockchain teknolojisi temelde verilerin değişmeden depolanmasını ve izlenmesini sağlıyor. Ödeme işlemlerini daha güvenli hale getiren dijital bir defter olarak kabul edebileceğimiz bu teknoloji birçok farklı sektör ve alanda kullanıldığı gibi faturalandırma gibi spesifik işlemlerde de kullanılabiliyor. Shenzhen şehrinin fatura sistemi bundan böyle blockchain teknolojisine emanet gibi görülüyor.