Kore’nin en eski bankası olan Shinhan Bank, kredi süreçlerini hızlandırmak için blockchain tabanlı kredi platformu kuracak.

Shinhan Bank’In blockchain teknolojisi ile çalışan kredi sistemi, kredi verme sürecindeki maliyet ve zaman verimliliğini artırmayı hedefliyor. Yeni sistem halkın çevrimiçi olarak kredi başvurusunda bulunmasını ve yüz yüze etkileşim olmadan kredilerini almasını sağlayacak.

Yonhap’ın haberine göre yeni sistem Güney Kore’de türünün ilk örneği olacak.

Shinkan Bank’in yeni kredi verme sistemi, bağlı kuruluşlar ve bankalar ağındaki doğrulama süreçlerinde blockchain teknolojisini kullanacak. Sistem şifreli, tek seferlik bir parola kullanarak tarafların ağa kaydolmalarını ve çalışmalarını sağlıyor. Böylelikle kredilerin onaylanması ve verilmesi için gerekli olan verilere kolay ve anında erişim sağlanabiliyor.

Bir Shinhan Bankası yetkilisi, blockchain teknolojisi uygulamalarının son zamanlarda kurumun müşterileri için uzaktan servis sağlama girişimlerinin bir parçası olduğunu söylüyor. Bankanın, erişilebilirliği artıracak ürünlerin yanı sıra uzaktan erişim ile yenilikler geliştirmeye devam edeceğini de sözlerine ekledi.

Güney Kore’nin en büyük ikinci ticari bankası olan Shinhan Bank, geçtiğimiz yıl boyunca blockchain teknolojisini aktif olarak benimseyen bankalardan birisi. Geçtiğimiz günlerde 2019’un sonlarına doğru insan hatasını azaltmak için iç süreçlerde blockchain teknolojisinin uygulanacağını da duyurmuştu.