Güney Kore’nin önde gelen kredi kartı sağlayıcılarından Shinhan Card, blockchain bazlı bir ödeme sistemi için patent aldı.

Korea Times’ın haberine göre şirket, dünyada yeni kayıt tutma teknolojisini kullanarak bir kredi işlemi hizmeti kuran ilk şirket olduğunu iddia ediyor.

Alınan yeni patent, Shinhan Card’ın maksimum harcama limiti belirleme, aylık taksitler halinde ödeme ve tüccarlar ve tüketiciler arasındaki ödemeleri tamamlama gibi çeşitli işlevlere olanak tanıyan, blockchain ile çalışan bir sistem geliştirmesine olanak tanıyor.

Şirket resmi açıklamasında: “Kredi kartlarının bu kilit işlevlerini kullanan hizmetler blockchain bazlı sisteme genişletilecek. Mevcut olan blockchain tabanlı hizmetlerin çoğu çevrimiçi işlemler için kullanıcı kimliğini tanımlamayla sınırlı olacak şekilde çalışıyor. Bu sistem kayda değer bir gelişme sağlayacak.

Patenti, teknoloji incelemelerini içeren bir fizibilite çalışması başlattıktan yaklaşık bir buçuk yıl sonra aldık. Patentin Avrupa ülkeleri, ABD, Japonya, Çin, Vietnam ve Endonezya’da geçerli olması için çalışmalar yürütüyoruz” ifadelerini kullandı.

Yeni blockchain teknolojisi ile kart sahibi tarafından belirlenen limitler dahilinde ev aletleri ve otomobillerde ödeme işlemleri gerçekleştirilebilecek. Bu da akıllı cihazlarının entegrasyonu adına oldukça olumlu bir gelişme olarak değerlendirilebilir.

Bu yılın başlarında Shinhan Card’ın kardeşi Shinhan Bank, kredi ürünleri için onay sürecini hızlandırmak adına blockchain teknolojisini kullandığını söylemişti. Spesifik olarak banka, yeterlilik veya kredi verme için gerekli olan ispat maddelerini doğrulamak adına bir blockchain platformu kullanacak.