Blockchain tabanlı kimlik doğrulama platformu Shocard, bireylerin blockchain sertifikalı kimliklerini imzalı dokümana bağlamaya yarayan yeni servisini duyurdu.

Hali hazırda bir belgeye bireyin fiziksel imzasını eklemenin çeşitli zorlukları olabiliyor. Shocard’ın geliştirdiği çözüm ise bir belgeye kimlik kanıtı ve imza eki sağlayarak dijital çağ için daha güvenilir, noter seviyesinde bir süreç sunarak bu zorlukların üstesinden geliyor.

İnternetin hayatımızın her alanına dahil olmasıyla birlikte birçok dijital dokümanı da elektronik olarak imzalamaya başladık. Şu anda 75’ten fazla ülke dijital imzaların yasal geçerliliğini kabul ediyor. Yine de, birisinin bir belgeyi imzaladığını yasal olarak kanıtlamak hala zor olabiliyor.

Blockchain sertifikalı dijital kimliğe sahip olan bireyler ise kimliklerini rahatlıkla dokümanlara ekleyebilecek ve şifrelenmiş bir şekilde belgelere imzalarını dijital olarak atabilecekler.

ShoCard’ın gerçek bireyleri tespit etmek için tasarlanan kimlik platformu bu konuda müşterilerine yüksek bir güven sunuyor. Kişilerin kimliği KYC (Müşterini Tanı) sürecinden geçilerek tespit edilebiliyor ve devlet bünyesindeki kimliği ile eşleştirilebiliyor.

Shocard’ın yeni doküman imzalama platformu şimdilik sadece Android cihazlar için hizmete sunulacak. Çok yakında ise iOS cihazlar içinde kullanıma sunulması bekleniyor.